Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rękodzieło sposobem na nudę

Należysz do osób cierpiących na nadmiar wolnego czasu? Znudziło cię granie w gry komputerowe i przeglądanie mediów społecznościowych? Znam świetne rozwiązanie. Zajmij się rękodziełem.

rekodzieło-1160.jpg

Od czego zacząć?

Przeszukaj domowe pudło ze skarbami, znajdziesz w nim guziki, igły, kolorowe nici, ozdobne wstążki, piórka, szydełko. Pomyśl co można z nich zrobić. Inwencja twórcza mile widziana. Sprawdź czy w twojej okolicy istnieje lokalna grupa rękodzieła lub Cepelia. Tam na pewno spotkasz osoby, które pokażą ci krok po kroku jak stworzyć coś pięknego. Internet też służy pomocą. Wpisz hasło rękodzieło lub DIY (do it yourself). Tylko nie przeraź się ogromem informacji.

Papier, nożyczki…

Kartki okolicznościowe, zaproszenia, scrapbooking, decoupage, origami, quilling, papierowe plecionki czy kurpiowskie wycinanki. To niektóre zastosowania papieru i makulatury. Wielką popularnością cieszą się papierowe ozdoby na wesele. Kilka kolorowych kartek, krepina, bibuła, nożyczki, klej i gigantyczny kwiat gotowy. Może być on ozdobą pokoju. Koleżanki na pewno będą podziwiać twoje dzieło.

A może wełniane rękawiczki?

Rękodzieło kojarzy nam się z babcią siedzącą na fotelu z drutami w dłoniach i kłębkami wełny w koszyku. W dzieciństwie uważaliśmy swetry od babci za kiczowate, jednakże obecnie robienie na drutach wraca do łask. Szybki kurs robótek i pierwszy oryginalny komin na zimę czy rękawiczki gotowe. A może podobają ci się szydełkowe breloczki do kluczy, etui na telefon lub haftowane aplikacje? Wystarczy, że zakupisz szydełko, igły, mulinę i kordonek. Może nie od razu stworzysz koniakowską serwetę, bajeczne frywolitki czy haftowany obraz, ale z czasem twoje dzieła na pewno będą coraz lepsze.

Tańcowała igła z nitką

Spytaj domowników o maszynę do szycia. Czasem jest głęboko schowana pod warstwą kurzu na strychu. Uważasz, że twoje ubrania nie nadążają za modą, nic prostszego, przerób je. Doszyj do bluzki zamek, falbankę lub frędzle, skróć spodnie, dodaj ćwieki, uszyj ze starych dżinsów torebkę lub piórnik. Przerobione ubranie z sieciówki na pewno będzie wyróżniać cię z tłumu. Z resztek materiału możesz stworzyć lalki, maskotki, worki na zabawki dla dzieci czy patchworkową kołdrę.

Oryginalne świecidełka

Jeśli odznaczasz się cierpliwością i dokładnością to sutasz lub wire-wrapping są dla ciebie. Za pomocą tych technik stworzysz niepowtarzalną biżuterię i zachwycisz nią znajomych. Możesz też zrobić oryginalny pasek do zegarka z muliny lub za pomocą makramy, Torebkę zmienisz w prawdziwe dzieło sztuki dodając filcową broszkę.

Wyobraźnia nie zna granic

Nuda może cię natchnąć do zrobienia czegoś fantastycznego. Niewykluczone, że rękodzieło przerodzi się w pasję, a wtedy każdą wolą chwilę poświęcisz na tworzenie. Pomyśl jak zrobić coś z pozornie nieprzydatnych rzeczy. Uwierz mi, ucieszysz się z faktu, że daną rzecz zrobiłaś samodzielnie.

Autor: Jagoda Karpiejczyk – starszy wychowawca 1-1 HP w Legnicy

Źródło: tekst własny


Widok zawartości stron Widok zawartości stron