Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sezon zimowy - jak zadbać o zdrowie?

Nadeszła zima, dni stały się krótsze a temperatura spadła. Zwłaszcza o tej porze roku często chorujemy. Jak zatem dbać o zdrowie zimą? Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą przetrwać zimowy czas.

Sezon-zimowy-jak-dbac-o-zdrowie_1160.jpg

Ubieranie na cebulkę

Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni ubiór. Warto ubierać się na tak zwaną cebulkę.Taki strój pozwali utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Ważne, żeby nie dopuścić do przegrzania organizmu.

Profilaktycznie w ciągu dnia możemy pić herbatę z cytryną z dodatkiem świeżego korzenia imbiru, soku malinowego, soku z czarnego bzu lub, syropu z pędów sosny.

Miód, dobry krem i spacer

Miód to bogactwo natury. Najlepszy jest zakupiony bezpośrednio z pasieki, a nie ze sklepowych półek. Miód gryczany pomoże na katar, a lipowy przy ogólnym przeziębieniu i osłabieniu. Naturalnym lekarstwem jest też syrop z cebuli, który każdy może przyrządzić sobie sam. Wystarczy tylko pokrojoną cebulę zasypać cukrem i odstawić w ciepłe miejsce. Zimą nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Jeśli temperatura nie zachęca do wyjścia na zewnątrz  mimo wszystko warto wyjść na krótki spacer. Świeże powietrze pobudza, dotlenia i poprawia krążenie krwi.

Na działanie niskiej temperatury, wiatru i mrozu najbardziej narażona jest skóra twarzy i dłoni. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji należy odpowiednio o nią zadbać i uchronić przed szkodliwym działaniem mrozu. Dobre preparaty ochronne powinny zawierać w swoim składzie witaminy lub naturalne wyciągi z miodu i ziół.

Pamiętajmy, że zimą narażane są także nasze oczy. Promienie intensywnie odbijają się od śniegu. Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się nawet w mroźne dni.

Aby zadbać o dobre samopoczucie możemy sięgnąć po olejki eteryczne. Można je rozpuścić w gorącej wodzie, w kąpieli lub dodać do nawilżacza powietrza. Na przeziębienie, katar i kaszel najlepsze będą olejki: tymiankowy, cedrowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy i rozmarynowy.

 

Autorki:

Emilia Jastrząbek doradca zawodowy

Małgorzata Malczyk specjalista ds. rozwoju zawodowego

Wioletta Brzozowska pośrednik pracy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Łowiczu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron