Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sposoby na bycie kreatywnym

2021-04-06

Czasem, aby ruszyć naprzód, musisz wymyślić lub stworzyć coś nowego. Sytuacja w szkole, w pracy może wymagać kreatywności. Chcesz wiedzieć jak być kreatywnym? Sprawdź nasze sposoby.

Zmotywuj się, uwierz w siebie i nie bój się

Ty też możesz być kreatywny. Wiara we własną pomysłowość to pierwszy krok, aby wydobyć z siebie duże pokłady kreatywności. Musisz tylko odpowiednio się zmotywować i nie poprzestawać na pierwszym pomyśle. Potrzebna ci będzie także odwaga. Uwierz w siebie, nie bój się myśleć nieszablonowo i wychodzić poza utarte schematy. Nie bój się podejmować ryzyka. Swój strach przekuj w coś kreatywnego.

 

Pobudź umysł i pracuj aktywnie

Bądź aktywny, podejmij działanie, próbuj, szukaj rozwiązań. W razie porażki ucz się na błędach. Nie poddawaj się i każdego dnia idź do przodu. To prawda, że praktyka z każdego może uczynić mistrza. Pamiętaj, że nie ma głupich pomysłów. Wszystko jest możliwe, ale nie poprzestawaj na myśleniu. Działaj. Nie bój się popełniać błędów. Są one naturalnym etapem procesu twórczego i każda z osób, które wykazują się kreatywnością, je popełnia.

 

Czerp inspirację z otoczenia

Otoczenie może mieć duży wpływ na twoją kreatywność. Otaczaj się ludźmi, którzy cię inspirują. Obserwuj otoczenie. Możesz dostrzec wiele ciekawych rzeczy, które uruchomią twoją wyobraźnię. To, jak widzisz świat, zależy tylko i wyłącznie od ciebie, to ty decydujesz, w jakich barwach go odbierasz. Czasem wystarczy zmienić perspektywę, by dostrzec nowe możliwości. Zaufaj swojej intuicji, ona może zaprowadzić cię w nieznane dotąd przestrzenie.

 

Nie słuchaj negatywnych opinii, bo ludzie często krytykują pomysły, które są dla nich nowe. Rób dalej swoje.

 

Ćwicz swoją kreatywność

Kreatywność można ćwiczyć. Najbardziej znane metody to:

  • mapa myśli – metoda ta polega na graficznym rozrysowaniu swoich notatek przy użyciu słów kluczowych, kolorów i symboli. Wszystko po to, aby kompleksowo spojrzeć na pomysły i problemy;
  • burza mózgów – ma na celu znalezienie i spisanie jak największej liczby pomysłów;
  • metoda Walta Disneya – polega na wcieleniu się w trzy role: marzyciela, realisty i krytyka, a następnie przeanalizowania swoich pomysłów.

 

Kreatywność nie ma ograniczeń. Ćwiczenia i techniki mogą pomóc udoskonalić twoje pomysły. Powodzenia!

 

Autor: Sylwia Gąsowska

Źródła:

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/michael-michalko-jak-byc-kreatywnym/

https://rosnijwsile.pl/jak-zamienic-marzenia-w-rzeczywistosc-strategia-walt-disney-kreatywne-myslenie/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron