Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sposób na zarobek w trakcie nauki? Praca w weekendy!

2018-11-26

Okres nauki to dla wielu młodych ludzi czas wytężonej pracy. Może to być jednak także okres zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych.

Praca i nauka nie muszą ze sobą kolidować. Oczywiście łatwiej jest podjąć pracę osobom uczącym się zaocznie, jednak i ci uczestniczący w nauce w trybie dziennym nie stoją na straconej pozycji. Mogą spróbować znaleźć pracę na weekend.

Istnieje kilka zalet podejmowania pracy w okresie nauki

Przede wszystkim możemy choć trochę uniezależnić się od rodziców. Oczywiście takie dorabianie weekendami nie gwarantuje nam wysokich zarobków, ale pozwala zdobyć pieniądze na pokrycie części naszych wydatków bądź uzbierać na drobne przyjemności czy wakacyjne wyjazdy.

Po drugie, taka praca pomaga rozwijać pewne cechy charakteru, które przydadzą się na dalszych etapach życia i po rozpoczęciu ścieżki zawodowej. Chodzi tu między innymi o: odpowiedzialność, organizację pracy, współpracę z innymi ludźmi. Należy pamiętać, że nasi przyszli potencjalni pracodawcy będą patrzeć przychylniej na osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie w pracy, nawet niezwiązane z kierunkiem studiów czy specyfiką danego zakładu pracy.

Powstaje oczywiście pytanie, gdzie uczące się osoby mogą znaleźć pracę?

Chodzi przede wszystkim o to, żeby wybrać formę zarobkową, która nie wymaga zaangażowania zbyt dużej ilości czasu. Nie można przecież poświęcić szkoły czy studiów dla pracy.

Jedną z możliwości zarobienia pieniędzy jest roznoszenie ulotek bądź gazetek reklamowych. Nie jest to czasochłonne zajęcie, a dodatkowo nie trzeba spełniać żadnych specjalnych wymagań, żeby się go podjąć.

Kolejną formą pracy są wszelkiego rodzaju prace proste, jak wykładanie towaru czy inwentaryzacje, czyli mówiąc prościej – liczenie towaru, np. w sklepach. Odbywają się one głównie nocą. Inwentaryzacjami coraz częściej zajmują się oddzielne firmy, które są wynajmowane do tego typu działań. Posiadają swoje własne harmonogramy inwentaryzacji. Dzięki temu, najczęściej poprzez internet, osoby chcące sobie w ten sposób dorobić, mogą zapisać się na inwentaryzację w najdogodniejszym dla siebie terminie.

Młodzież ucząca się i studenci mogą także poszukiwać pracy w gastronomii. Tego typu lokale często poszukują chętnych osób, które są dyspozycyjne w weekendy, kiedy ruch ulega zwiększeniu. Często poszukiwane są również osoby do pełnienia roli hostessy/hosta. Praca ta może polegać np. na obsłudze wszelkiego rodzaju eventów, festynów czy reklamowaniu konkretnych produktów w sklepach i prezentowaniu ich klientom.

Gdzie szukać weekendowych ofert pracy?

Oczywiście najłatwiej w Internecie – na ogólnopolskich portalach z ofertami pracy, ale także na lokalnych stronach. Warto także odwiedzić Młodzieżowe Biuro Pracy OHP i zapytać o weekendowe oferty lub poszukać ich na stronie www.mbp.ohp.pl.

Jak widać po powyższych przykładach, istnieje sporo możliwości na podjęcie pracy pomimo obowiązków edukacyjnych. Wystarczą jedynie chęci, zaangażowanie i dobra organizacja czasu.

Autor: Tomasz Zbrożek – pośrednik pracy w MCK w Piotrkowie Trybunalskim


Widok zawartości stron Widok zawartości stron