Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Strach przed samym sobą. Jak przestać się martwić tym, co myślą o mnie inni

Każdy pragnie akceptacji i uznania, bojąc się krytyki, ośmieszenia czy odrzucenia. Jak więc postępować, aby strach przed tym, co inni o nas pomyślą nie nabrał charakteru destrukcyjnej potrzeby akceptacji?

Strach-przed-samym-sobą.-Jak-przesta- się-martwić-tym,-co-myślą-o-mnie-inni1160.jpg

Codziennie w różnych sytuacjach i miejscach jesteśmy poddawani nieustannej ocenie i sami, bardziej czy mniej świadomie, oceniamy innych. Zjawisko to jest procesem naturalnym do momentu, kiedy opinie otoczenia zaczynają mieć decydujący wpływ na nasze postępowanie. Gdy do tego dochodzi, powinno „zapalić się" w naszej głowie światło alarmowe.

Miej poczucie kontroli nad własnym życiem

Przeważnie każdy wie, jakie postępowanie jest odpowiednie, aby żyć w zgodzie ze sobą, dlatego staraj się utwierdzać w przekonaniu o słuszności podejmowanych decyzji. Pamiętaj, że to Ty ponosisz odpowiedzialność za swój los. Dokonuj wyborów ze świadomością ich konsekwencji.

Sam decyduj o ważności słów innych osób

Słowa wypowiedziane przez osoby trzecie będą ważne, gdy sami nadamy im jakiś sens i w nie uwierzymy. Wśród wielu opinii starajmy się zwrócić szczególną uwagę jedynie na te, które potrafią wnieść coś wartościowego.  Taka swoistego rodzaju selekcja stanie się zachętą do dalszego działania.

Przygotuj się na słowa krytyki

Należy pamiętać, że nasz sposób postępowania zawsze spotka się z reakcją otoczenia. Każdy ma prawo do własnych przekonań i do własnego zdania. Nawet jeśli irytują nas komentarze wypowiadane przez postronne osoby, warto ich wysłuchać, nie biorąc tych słów do siebie. Opinie innych, także te krytyczne, mogą wnieść coś wartościowego w nasze życie. Jeżeli ciężko znosimy negatywne oceny, spróbujmy wcześniej przewidzieć, co inni mogą powiedzieć na dany temat i przygotujmy sobie odpowiednie argumenty.

Wzmocnij poczucie własnej wartości

Tak łatwo jest nam skupić się na wadach, zapominając o zaletach. Uwierzmy w siebie i we własne możliwości. Powracajmy często pamięcią do tych wydarzeń i sytuacji, które możemy określić mianem naszego sukcesu.

Pamiętaj, strach przed samym sobą wynikający z obawy przed opinią innych można przezwyciężyć. Osoby, które wyrażają poglądy na Twój temat też są poddawane ocenie.

Autor: Emilia Felek, wychowawca HP w Kraśniku – grupa wychowawcza w Janowie Lubelskim
Źródło: oprac. własne

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron