Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sylwestrowe i Noworoczne tradycje i zwyczaje

Sylwester to jedyna i niepowtarzalna noc w całym roku kalendarzowym. Fajerwerki, głośna muzyka, tańce i dużo przekąsek – to pomysły większości osób na spędzenie tej nocy. Jakie inne tradycje i zwyczaje związane są z Sylwestrem i Nowym Rokiem?

sylwestrowe-i-noworoczne-tradycje-i-zwyczaje_1160.jpg

W Polsce zabawę sylwestrową zapoczątkowała szlachta, która urządzała suto zastawione przyjęcia, podczas których wznoszono toasty i strzelano z bicza, aby przegonić stary rok.

Staropolskie zwyczaje

Portal AgroFakt.pl podkreśla, że na polskich wsiach w Sylwestra nikt nie sprzątał, aby nie wymieść nadchodzącego szczęścia. W każdym gospodarstwie nie mogło zabraknąć płonącego ognia oraz świeżej wody. Miało to gwarantować pomyślność i bogactwo na przyszły rok.

Sylwestrowe tradycje na świecie

To jedyna noc w roku obchodzona przez wszystkich na całym świecie. Portale podróżnicze i rozrywkowe pokazują najciekawsze tradycje z innych krajów. W Nowej Zelandii uderza się garnkami i patelniami z jak największym hałasem. W Argentynie o północy wszyscy stoją na lewej nodze, aby w Nowy Rok wejść prawą nogą. Brazylijczycy ubierają się na biało, a Duńczycy rozbijają talerze o drzwi sąsiadów. Hiszpanie z każdym wybiciem zegara o północy zjadają łącznie 12 sztuk winogron. Ekwadorczycy palą kukły symbolizujące stary rok. W Ameryce Łacińskiej wychodzi się przed dom z walizkami, aby zapewnić sobie rok pełen podróży. 

Czas podsumowań i planów 

Zakończenie roku skłania do refleksji. Niektórzy swoje problemy zapisują na czerwonych kartkach, a następnie palą, aby odeszły w niepamięć. Wiele osób chce zakończyć rozpoczęte sprawy. W Sylwestra i w Nowym Roku ważny jest pogodny nastrój i optymizm. Warto unikać kłótni i nieporozumień. W wielu polskich miastach dużą popularnością cieszą się maratony noworoczne i inne formy aktywnego spędzania czasu.

 

Autor: Izabela Drużbińska, wychowawca Hufiec Pracy 16-5

Źródła:

https://www.agrofakt.pl/sylwester-wsi-dawniej-dzis

http://www.se.pl/rozrywka/sylwester-z-sepl/11-najdziwniejszych-zwyczajow-sylwestrowych-z-calego-swiata_373234.html

http://podroze.se.pl/swiat/ciekawostki-ze-swiata/niezwykle-zwyczaje-noworoczne-czyli-jak-na-swiecie-wita-sie-nowy-rok/5209/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron