Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Szachy to nie tylko rozrywka

Co łączy takie osoby, jak Albert Einstein, Caryca Katarzyna II, Józef Piłsudski, Napoleon Bonaparte, Sting, Aleksander Puszkin, Dimitrij Mendelejew czy Artur Szpilka? Wielka miłość do królewskiej gry, jaką niewątpliwie są szachy.

szachy-to-nie-tylko-rozrywka-1160.jpg

Ludzie grają w szachy od ponad 1400 lat. Reguły gry niewiele się zmieniły od wieków. W czasach średniowiecza była to rozrywka królów i możnych, dzisiaj to gra dla wszystkich. W 1283 roku autor pierwszego podręcznika szachowego napisał, że szachy to rozrywka najszlachetniejsza, wymagająca najwyższego kunsztu.

 

Szachy - co to za gra?

Gra w szachy kojarzy się z wielogodzinnym wysiłkiem starszych panów nad planszą z 64 polami, jednak współczesne szachy są niezwykle dynamiczne. To sport umysłowy ze wszystkimi elementami rywalizacji sportowej, wymagający umiejętności panowania nad własnymi emocjami, odwagi, przezorności i uczący szacunku do przeciwnika oraz stosowania w życiu zasady „fair play".

Nie każdy lubi długo siedzieć przy szachownicy, a szachy dają wiele możliwości spędzenia czasu wolnego. Współczesne szachy dają możliwość rozgrywania partii w ściśle określonym czasie (partie błyskawiczne, szachy szybkie). Można spróbować porównać swoje umiejętności w grze z silnymi graczami w symultanie, rozgrywać partie towarzyskie z rówieśnikami, rozwiązywać zadania szachowe.

Jeżeli nie mamy przeciwnika to świetną rozrywką jest gra z przed komputerem. Możemy grać przez Internet on-line z konkretnym przeciwnikiem, a system momentalnie przelicza nam punkty rankingowe. Możliwości jest wiele.

 

Co nam to daje?

Gra w szachy uczy nas logicznego i przestrzennego myślenia, trenuje pamięć, wyobraźnię, podzielność uwagi. Stanowi świetną zabawę i rozrywkę. Rozwija umiejętności matematyczne. Najlepszą reklamą szachów dla młodych ludzi są słowa Petera Thiela, człowieka, który sfinansował rozwój Facebooka. Jego zdaniem to właśnie szachy pomogły mu osiągnąć sukces w biznesie.Autor: Mirosław Jakima, Komendant HP 3-5 Świdnik
Źródło: oprac. własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron