Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Top 5 gier planszowych na długie wieczory

2019-02-25

Czasy, w których „gra planszowa” kojarzyła się głównie z szachami, chińczykiem i Monopoly, minęły już dawno. Dziś gry oferują wrażenia porównywalne z literaturą – zapewniają rozrywkę, edukują i pozwalają przez chwilę wcielić się w kogoś innego.

Pozwalają też miło spędzić długie wieczory z rodziną, przyjaciółmi lub drugą połówką. Oto kilka popularnych tytułów, które być może zachęcą was do przygody z planszówkami.

 

Stwórz swój życiorys

W grze „CV” budujesz swój życiorys, rzucając kostkami, a za pomocą wylosowanych w ten sposób symboli „kupujesz” karty opowiadające o twoim życiu. Czy postawisz na zdrowy styl życia, majątek, wiedzę czy może kluczowa będzie dla ciebie rodzina? Jak to w życiu bywa – wybór należy do ciebie. Ale uważaj, bo twoje plany może pokrzyżować zwykły pech!

 

Zwiedzaj świat pociągiem

Popularny cykl gier „Wsiąść do pociągu” za sprawą map służących za plansze, stwarza graczom okazję do poszerzenia wiedzy geograficznej. W grze, używając kolorowych wagoników, tworzymy połączenia kolejowe między miastami, a każdy z graczy ma do wykonania inne zadania (tzw. bilety). Najpopularniejszy wariant gry „Wsiąść do pociągu: Europa” to rozwój połączeń kolejowych w Europie z początku XX wieku.

 

Rozwijaj swoją wyobraźnię

Po „Dixit” najchętniej sięgniecie na niewielkiej imprezie, ponieważ pozwala bawić się nawet szóstce graczy. Każdy otrzymuje kilka przepięknie ilustrowanych kart z obrazkami z pogranicza snu i baśni. Jeden z graczy, tzw. narrator, wybiera jedną ze swoich kart i opisuje ją pozostałym, pamiętając jednak, żeby opis ten nie był zbyt prosty ani zbyt trudny. „Dixit” to gra rozwijająca wyobraźnię i przynosząca wiele radości, szczególnie w sytuacjach, gdy skojarzenia współgraczy niekoniecznie pokrywają się z waszymi…

 

Zostań autorem bestselleru

Paperback” oferuje zabawę ze słowami, pozwalającą wzbogacić słownictwo. Wcielamy się w niej w autorów książek, którzy chcą zdobyć jak największą sławę. Czynią to przez tworzenie wyrazów z liter, które mają w posiadanych przez nich kartach. Im dłuższe słowa ułożymy, tym więcej zarobimy pieniędzy, a te doprowadzą nas do upragnionej sławy i zwycięstwa. Jeśli graliście kiedyś w „Scrabble” i podobało wam się, „Paperback” z pewnością spodoba wam się jeszcze bardziej.

 

Rozwiązuj zagadki kryminalne

Gra „Detektyw” proponuje inny rodzaj rozrywki – kooperację. Zadaniem graczy, którzy wcielają się w role pracowników amerykańskiej agencji detektywistycznej, jest wspólne rozwiązanie zagadek kryminalnych, używając do tego własnej dedukcji, ale też wyszukując potrzebne informacje w internecie. Tylko dzięki współpracy i burzy mózgów możecie osiągnąć sukces i pozytywnie rozwiązać wszystkie śledztwa. Jeśli rozważacie karierę w policji, to może być świetny sposób na sprawdzenie waszych umiejętności!  

 

Gry planszowe pozwalają poszerzać wiedzę, uczą logicznego myślenia, strategicznego planowania i podejmowania decyzji, więc bez względu na to, po którą sięgniecie, pamiętajcie, że i tak już wygraliście!

 

Autor: Agnieszka Gałek, Małopolska Wojewódzka Komenda OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron