Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Tradycja czy nowoczesność? Obchody świąt Bożego Narodzenia.

Co roku, w grudniu obchodzimy pełne radości i uroczystej atmosfery święta Bożego Narodzenia. Czy mają one dla nas taki sam wymiar, jak w czasach naszego dzieciństwa, czy może przyjęły skomercjalizowaną formę? Warto zadać sobie pytanie czy dalej trzymamy się tradycji czy wkrada się w nią nowoczesność?

boze-narodzenie-1160.jpg

Święta pachnące choinką

W Polsce Boże Narodzenie pachnie choinką, siankiem pod białym obrusem i w szopce, ale także pysznymi świątecznym potrawami, które tylko raz w roku pojawiają się na wigilijnym stole. Nie to jest jednak najważniejsze. Dzień Wigilii, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń to chwila przebaczenia, wzruszeń, poczucia ciepła domowego ogniska, spotkań z najbliższymi. W tradycji chrześcijańskiej to przede wszystkim radość z przychodzącego do nas Zbawiciela, którą chcemy się dzielić ze wszystkimi.

Tradycyjne domowe święta czy wypad do ciepłego kraju?

W świecie, który cały czas się zmienia, ważne staje się kultywowanie tradycji i troska naszą kulturę. Pewnie nie raz podczas świąt zdarzyło ci się pomyśleć, że zamiast spędzać czas w gronie rodzinnym wolałbyś być na stoku narciarskim i spędzać czas ze swoimi znajomymi. Być może rodzice znów cię denerwują, babcia zadaje niewygodne pytania. Chciałbyś od tego wszystkiego uciec? Pomyśl sobie wtedy, że za rok może tej babci już nie być, że warto ten świąteczny czas spędzić z najbliższymi, bo chwile tak szybko mijają, ludzie odchodzą i za rok może już być mniej osób przy wigilijnym stole. Zawsze kusi to, co nowe, współczesne. To naturalne, że chcesz być na bieżąco z nowinkami, ale pewnych rzeczy chyba nie warto zmieniać. Niech one idą swoim szlakiem przekazywane z pokolenia na pokolenia, bo w nich tkwi nasza siła. To nie tylko przeszłość, ale także wiara, która w sposób znaczący oddziałuje na naszą teraźniejszość i przyszłość.

Dziś modne stają się wyjazdy świąteczne w góry lub inne zakątki świata, gdzie szukamy słońca i ciepła, ale czy tego ciepła nie powinniśmy szukać w naszych sercach i sercach naszych bliskich? Zastanów się, być może robisz przykrość swoim najbliższym, że w tym wyjątkowym dniu nie jesteś z nimi. W końcu świąteczna kartka czy rozmowa przez komputer nie zastąpi naszej obecności. Spróbuj w tej nowoczesności znaleźć miejsce dla siebie i wybierz mądrze, żeby nie umknęło ci coś naprawdę ważnego, co ma wpływ na to kim jesteś i jaki jesteś.

Autor: Justyna Misiorek, wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Zamościu
Źródlo: tekst własny

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron