Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacje w Polsce – wiele możliwości

Wakacje dla większości z nas mogą się utożsamiać z wypoczynkiem pod palmami, lecz warto odkryć również co skrywa nasza ojczyzna. Dzięki położeniu geograficznemu nasz kraj posiada dużo walorów turystycznych. Północna część graniczy z morzem, zaś południowa to pasma górskie.

morskie-oko-1160.jpg

Morze Bałtyckie

Wzdłuż liczącej 440 kilometrów linii brzegowej Polski jest wiele mniejszych i większych ośrodków wypoczynkowych, gdzie prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Szczecin, Kołobrzeg i Trójmiasto to tętniące życiem największe nadmorskie miejscowości, gdzie nawet najbardziej wybredni docenią urok wspaniałych atrakcji i zabytków. Dla tych zmęczonych gwarem i natłokiem wielkich miast, czeka odpoczynek w małych mieścinach takich jak np. Dąbki – malowniczy zakątek znajdujący się pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo.

 

Mazury – kraina wielkich jezior

Województwo warmińsko-mazurskie to głównie jeziora, które zajmują dużą cześć tej zjawiskowej krainy. Śniardwy i Mamry są jednymi z największych akwenów wodnych w Polsce. Ciekawą atrakcją tego regionu są kanały żeglowne, którymi połączona jest duża większość jezior, dlatego wspaniałym pomysłem jest wypożyczenie kajaków wraz ze znajomymi czy rodziną i udanie się w podróż po tej wodnej sieci. Nad tymi zbiornikami znajdzie się mnóstwo przystani, gdzie można zatrzymać się na noc i rozpalić ognisko.

 

A może by tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady?

To powiedzenie nie bez powodu przewija się przez internetowe portale społecznościowe. Ta kraina ma w sobie coś niezwykłego. Bujna i dziewicza przyroda z pewnością urzekną każdego. Jest to miejsce, gdzie naprawdę można znaleźć się blisko nieskażonej natury. Bieszczady to nie tylko góry. Można tu także zatrzymać się nad jeziorem Solina, aby popływać żaglówką czy po prostu poleżeć na plaży. Cisza i spokój na pewno pozwoli naładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami.

 

Tatry – korona polski

Polsko-słowackie pasmo górskie, gdzie znajduje się najwyższy punkt Polski – Rysy, mierzący 2499 metry, który jest szczytem graniczącym miedzy naszym krajem a Słowacją. Giewont, Mnich, Kościelec, Kozi Wierch, Kominiarski Wierch to również inne szczyty, które możemy zdobyć po polskiej stronie tych gór. Po za tym warto jest też zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów oraz Morskie Oko.

 

Sudety – dolnośląski kwiat

Bez wątpienia jest to skarb Dolnego Śląska, którego mieszkańcy zawsze chętnie odwiedzają to miejsce, by rozkoszować się pięknymi widokami zapierającymi dech w piersi. Karpacz i Szklarska Poręba to dwie miejscowości znajdujące się u podnóża tego łańcucha górskiego. Są to idealne miejsca na bazę wypadową, aby udać się na szczyt Śnieżki czy Szrenicy.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdziekolwiek będziecie spędzać wakacje, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, aby całym i zdrowym wrócić do swego domu. Nie zapominajcie, aby korzystać z kąpielisk strzeżonych i nie zbaczać ze szlaków turystycznych. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom uda wam się spędzić miło i aktywnie czas, odkrywając walory naszej pięknej ojczyzny.

 

Autor: Filip Borek – wychowawca 1-1 HP Legnica

Źródło: tekst własny


Widok zawartości stron Widok zawartości stron