Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wolontariat na wakacje – pomysł dla ciebie?

2023-07-21

A może spędzić lato nieco inaczej niż zawsze? Dobrym pomysłem na wakacje może okazać się wolontariat. Sprawdź, dlaczego warto zostać wolontariuszem.

Kto może być wolontariuszem?

Wolontariat nie ma bariery wiekowej. Jeśli nie masz 18 lat, musisz mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Pamiętaj, że nie każdy wolontariat będzie dobry dla wszystkich, więc wybierz coś pasującego do twojej osobowości.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie potrzebował twojej pomocy. Zanim zdecydujesz się na pracę w wolontariacie, pomyśl, co możesz i chcesz robić, jaką pomoc zaoferować, ile czasu poświęcić oraz czy wolisz pracować samodzielnie czy zespołowo.

 

Jak długo może trwać wolontariat?

Wolontariat może być krótko lub długoterminowy. Wszystko zależy od rodzaju aktywności, którą podejmujesz. Może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Najważniejsze zasady wolontariatu określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. 

 

Gdzie możesz zgłosić się na wolontariat?

Na początek zorientuj się, czy w twojej okolicy nie ma miejsca, do którego mógłbyś się zgłosić. Może być to dobre rozwiązanie, gdy wolisz być blisko domu. Jeśli lubisz podróże i bez problemu posługujesz się językiem obcym, możesz pomyśleć o wolontariacie zagranicznym. A co, gdy nie masz konkretnego pomysłu? W pierwszej kolejności skontaktuj się z najbliższym Centrum Wolontariatu.
 

Możesz działać w:

  • organizacjach pozarządowych, np. fundacje, stowarzyszenia,
  • w instytucjach publicznych, np. hospicja, domy pomocy społecznej, domy dziecka itp.

 

Fundacje i stowarzyszenia

W tych organizacjach zazwyczaj potrzebna jest pomoc przy pozyskiwaniu sponsorów, organizowaniu różnego rodzaju zbiórek i festynów na rzecz potrzebujących. Możesz odwiedzać podopiecznych w ich domach, by wesprzeć ich w codziennych obowiązkach, np. w zrobieniu zakupów czy spacerze z pupilem.

 

Hospicja, domy pomocy społecznej, domy dziecka

Jeśli lubisz dzieci z pewnością wielką radość sprawi ci prowadzenie np. zajęć plastycznych, czytanie  książek, gra w gry. Jeśli zdecydujesz się na współpracę np. z domem pomocy społecznej, opiekunom seniorów z pewnością przyda się dodatkowa para rąk. To miejsca gdzie potrzebna jest osoba z ogromną empatią.

 

Dlaczego warto?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Przede wszystkim zależy to od osoby, która angażuje się w pomaganie innym i od miejsca, w którym chce pracować. Wolontariat poszerza horyzonty, uczy bezinteresownej pomocy, daje wiele okazji, by poznać ludzi o podobnych wartościach. To także przestrzeń do rozwijania nowych kompetencji cennych na rynku pracy. Przy okazji pomocy innym, możesz pomóc także sobie.

 

Autor: Joanna Bogucka

 

Źródła:

https://akademiaprzyszlosci.org.pl/blog/dlaczego-warto-zostac-wolontariuszem-6-powodow/

https://wszib.edu.pl/multis/wolontariat-szansa-na-rozwoj-i-zdobycie-wspanialych-doswiadczen/

http://wolontariat.org.pl/wolontariusze/krok-2-gdzie-i-co-moglbym-robic-jako-wolontariusz/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron