Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wstań z kanapy – zobacz świat!

2021-07-19

Za oknem słońce, w kalendarzu wakacje. Wykorzystajmy je najlepiej jak się da. Zwiedzajmy, poznawajmy ludzi, kulturę, nowe smaki!

Zapewne każdy z nas ma już dość ograniczeń związanych z lockdownem i bycia zamkniętym w czterech ścianach. Zmieńmy to to nie jest trudne, nawet pomimo trwającej pandemii.

 

Wakacje za granicą

Jedną z opcji są wakacje za granicą, które wcale nie muszą być obarczone ogromnym nakładem finansowym. Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie wymagane są szczepienia przeciw Covid-19, a gdzie wymagane są tylko testy.

Jeśli poruszamy się po Europie, warto wyrobić sobie EKUZ (dokument zapewniający ochronę ubezpieczeniową mieszkańcom krajów UE i EFTA podróżujących po ich terytorium). Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne i trwa około 5 dni roboczych.

Jeśli nie chcemy wybierać się w długą podróż, wiele atrakcji możemy zobaczyć u naszych sąsiadów. Brama Brandenburska w Berlinie (Niemcy), Most Karola w Pradze (Czechy), Słowacki Raj w Karpatach Zachodnich (Słowacja), Odessa nad Morzem Czarnym (Ukraina) czy słoneczne Węgry, ze słynnymi na całym świecie kompleksami basenowymi (Hajduszoboszlo). Wrażenia niezapomniane, a kilkudniowa wycieczka w te miejsca nie obciąży aż tak bardzo naszego portfela.

A jeśli ktoś chce przez chwilę poczuć się jak w Wilnie, może obejrzeć to piękne miasto w… Lublinie! Znajduje się tu wirtualny portal łączący te dwa miasta. Portal jest w kształcie okręgu, w którym możemy zobaczyć spacerowiczów w Wilnie. Natomiast Litwini po swojej stronie portalu widzą ludzi spacerujących po Lublinie.

 

 

Wakacje w Polsce

One również nie muszą wiązać się z dużymi wydatkami. Zamiast miejsca noclegowego w hotelu, można wybrać nocleg w kwaterze prywatnej. A może namiot? Również konkurencja na rynku gastronomicznym jest tak duża, że można znaleźć restauracje, w których serwują smacznie i tanio.

Zamiast nad Bałtyk – może jezioro? Największy zbiornik wodny na Lubelszczyźnie to jezioro Nielisz w powiecie zamojskim. Duża plaża i możliwość wynajęcia rowerków wodnych pozwoli nam odpocząć i odetchnąć od trudów codzienności. Zamiast na Mazury – może po sąsiedzku na Podlasie? Piękne tereny, raj dla wielbicieli wycieczek rowerowych, a co ważne – niezbyt drogo. Zamiast Zakopanego pełnego turystów – może Góry Świętokrzyskie? Można tam zdobyć górę Łysicę, Górę Św. Katarzyny lub Łysą Górę, na której według legend odbywały się sabaty czarownic. Z gór Świętokrzyskich już tylko rzut beretem do klimatycznych Kielc czy do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Dla miłośników zdobywania tras rowerowych polecamy Green Velo. Jest to szlak rowerowy prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce, na którym znajdziemy tzw. miejsca przyjazne rowerzystom. Mapa trasy i noclegi są dostępne na stronie internetowej www.greenvelo.pl.

 

 

Pamiętajcie! Wszystko da się zrobić, trzeba tylko chcieć! Zwiedzajcie, poznawajcie świat, uważajcie na siebie, bądźcie bezpieczni i bawcie się dobrze. Udanych wakacji!

 

Autor: Kinga Ruszała, Wychowawcy Hufca Pracy w Kraśniku


Widok zawartości stron Widok zawartości stron