Wydawca treści
Zawód mechanik - co warto wiedzieć?
2023-03-07
Jednym z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez uczestników OHP jest mechanik pojazdów samochodowych. Jak wygląda jego praca i ile można zarobić? Odpowiedź w tekście.
Jak zostać mechanikiem?
Oczywiście trzeba skończyć odpowiednią szkołę. Po szkole podstawowej należy udać się do szkoły branżowej lub technikum. Można także nauczyć się zawodu mechanika, uczęszczając do OHP i szkoły branżowej lub wybrać pozaszkolną formę nauki zawodu u pracodawcy.
W niektórych jednostkach OHP już w szkole podstawowej można rozpocząć przyuczanie do nauki zawodu mechanika.
Czym zajmuje się mechanik pojazdów samochodowych?
Nasuwa się odpowiedź: „Naprawą samochodów!” Tak, jednak ten bardzo techniczny zawód wymaga trochę szerszego opisu.
Zadaniem mechanika [1] jest oczywiście zdiagnozowanie i naprawa awarii, ale także:
- używanie sprzętu diagnostycznego i obsługa specjalistycznych urządzeń,
- konserwacja pojazdów i układów w nich zainstalowanych (napędowy, wydechowy, hamulcowy),
- wszelkiego rodzaju wymiany (olejów, uszczelek, przewodów, pomp),
- współpraca z innymi pracownikami w celu naprawy pojazdu.
Oczywiście wymienione czynności są tylko przykładowe, by pokazać, że osoba chcąca zostać mechanikiem, musi nastawić się na naukę wielu technicznych rzeczy. Bez pasji do mechaniki się nie obejdzie!
Na co narażony jest mechanik?
Praca mechanika samochodowego odbywa się często w wymuszonej pozycji (na leżąco pod samochodem, na stojąco z uniesioną głową i rękoma lub w pochyleniu nad silnikiem). Nie są to wygodne pozycje, dlatego zdrowy kręgosłup i ręce to podstawa, tak jak siła i dobra kondycja.
Oleje, smary, paliwa czy kurz to czynniki, które mogą przeszkadzać i uczulać, więc kandydat na mechanika nie może mieć przeciwskazań zdrowotnych jeśli chodzi o kontakt z taki substancjami.
Mechanicy narażeni są na wypadki przy pracy, dlatego znajomość przepisów BHP i stosowanie się do nich to bezwzględna konieczność.
Wiedza na czasie
W dzisiejszych czasach mechanika pojazdowa jest wysoko wyspecjalizowana. Bywa, że mechanicy specjalizują się w samochodach z konkretnych krajów (np. japońskich) lub nawet w konkretnej marce samochodu.
Bez względu na to, czy dany mechanik naprawia różne samochody czy w jakiś sposób zawęził swoją działalność, musi nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, by znać się na nowoczesnych technologiach. Przecież dzisiejsze samochody wyposażone są w układy komputerowe i skomplikowaną elektronikę.
Ile zarabia mechanik?
To dla wielu kluczowa spraw przy wyborze zawodu. Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjne kwoty wynagrodzeń mechaników samochodowych, narzędzie do tego oferuje np. serwis wynagrodzenia.pl.
Według danych, które można znaleźć w internecie wygląda na to, że mechanicy zarabiają całkiem nieźle. Oczywiście zarobki zależą od wykształcenia, stażu pracy, lokalizacji i wielkości firmy oraz tego, czy pracują u kogoś na etacie czy mają swój własny zakład mechaniczny.
Jeśli interesuje cię nauka tego zawodu, zajrzyj do oferty zawodów OHP na naszej stronie i sprawdź, w jakiej najbliższej jednostce OHP możesz się go nauczyć.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
1 http://www.praca.egospodarka.pl/121474,Mechanik-samochodowy,1,114,1.html
https://wiadomoto.pl/czym-zajmuje-sie-dzis-mechanik-samochodowy/
https://www.zawodowe.com/kategorie/obsluga_pojazdow_i_maszyn/mechanik_samochodowy/opis_i_zarobki/
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-mechanik-pojazdow-samochodowych
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Zobacz, jak może ci pomóc Barometr zawodów
13.08.2024
-
Jak znaleźć balans w natłoku obowiązków?
28.05.2024