Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód tapicer – co warto wiedzieć?

Jak zostać tapicerem? Na czym dokładnie polega ta praca? Wszystko co warto wiedzieć o zawodzie tapicera znajdziesz w tym tekście!

tapicer_1160.jpg

Jeśli szukasz odpowiedniego zawodu dla siebie i interesuje cię praca, która często wymaga  samodzielności, to zastanów się właśnie nad tym zawodem.

Tapicer to osoba, która mówiąc w skrócie, zajmuje się tapicerowaniem mebli, ale jeśli spojrzeć na to szerzej, to ten zawód daje bardzo dużo innych możliwości. Przekonaj się, jakich!

 

Czym zajmuje się tapicer?

Do zadań tapicera należą:

  • tapicerowanie mebli np. tapczany, krzesła, pufy, kanapy, wersalki, ale również ich naprawa, renowacja i konserwacja,
  • tapicerowane części wyposażenia samochodów, autobusów i innych środków transportu (np. fotele samochodowe, siedzenia w tramwajach, autobusach),
  • tapicerowanie sprzętu sportowego (maty, piłki), 
  • wykonywanie pomocniczych robót stolarskich,
  • wykonywanie innych rzeczy tapicerowanych np. przedmiotów do dekoracji wnętrz typu zasłony, kotary czy dywany i wykładziny,
  • drobne usługi takie, jak wygłuszanie drzwi, obciąganie guzików, pikowanie, dekorowanie za pomocą pasmanterii, układanie wykładzin dywanowych oraz tworzenie pokrowców na meble.

 

Gdzie może pracować tapicer?

Tapicer swoją pracę zazwyczaj wykonuje w zakładach produkcji mebli lub w pracowniach zakładów rzemieślniczych. Może być zatem osobą zatrudnioną,  ale też prowadzić własną działalność gospodarczą.

Obecnie modne jest odnawianie zabytkowych mebli lub renowacja zniszczonych obić np. ulubionego fotela. Dlatego usługi tapicera są jak najbardziej pożądane na rynku.

 

Predyspozycje

Praca w tym zawodzie może trochę się różnić w zależności od miejsca wykonywania, jednak zawsze istotne jest posiadanie umiejętności obsługi różnych urządzeń, maszyn i narzędzi. Wymagana jest przy tym ogólna sprawność fizyczna oraz szczególnie sprawność rąk, dobry zmysł dotyku i rozróżnianie barw, a także zmysł estetyczny.

 

Ile można zarobić?

Pensja osoby pracującej jako tapicer może być zależna od regionu, w którym wykonywana jest praca, od rodzaju umowy oraz doświadczenia zawodowego i oczywiście od zaangażowania w pracę. Można otrzymywać wynagrodzenie ponad 4 000 brutto, jednak przeciętne zarobki na tym stanowisku mieszczą się w przedziale 2600–4000 zł brutto.

 

Jak zostać tapicerem?

Aby zostać tapicerem możesz:

  • podjąć naukę w szkole branżowej I stopnia o specjalizacji tapicer,
  • nauczyć się zawodu u pracodawcy w ramach pozaszkolnej nauki zawodu (ta forma dostępna jest w OHP),
  • zdobyć wiedzę i umiejętności po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego w np. w placówce kształcenia zawodowego.

Jak podają autorzy publikacji: Zawód tapicer może również wykonywać osoba z kwalifikacjami w zawodzie stolarz meblowy, posidająca wiedzę z zakresu tapicerstwa.[1]  Pracodawcy wówczas cenią szczególnie umiejętności z zakresu tapicerowania i konserwacji mebli.

 

Więcej o zawodzie stolarza przeczytasz w artykule "Stolarze potrzebni!".

 

Mimo, że zawód tapicera nie jest obecnie najpopularniejszą profesją, to może być dobrym pomysłem na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności, a także początkiem drogi do sukcesu zawodowego!

 

Autor: Sylwia Gąsowska

Źródła:

[1] Publikacja „Informacja o zawodzie. Tapicer meblowy. Rozwijanie, uzupełnianie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnianie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+” wydana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, Warszawa, 2018.

https://tapicer.warszawa.pl/porady-tapicera/zawod-tapicer/

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-tapicer

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron