Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Żeglarstwo moją pasją

Jak często, gdy masz wolny czas narzekasz na nudę? Myślisz, że może trzeba zacząć uprawiać jakiś sport, bo przecież teraz jest taka moda. Tylko co wybrać? Bieganie, jazdę na rowerze, czy raczej wykupić karnet na siłownię?

Zeglarstwo-moja-pasja_1160.jpg

Żeglarstwo, czym tak naprawdę jest?

Żeglarstwo dla jednych jest życiową pasją, która może przerodzić się w sposób na zarabianie pieniędzy, dla innych jest pomysłem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Sport ten długo nie należał do najtańszych, przez co nie był zaliczany do najbardziej popularnych. W odróżnieniu do innych dyscyplin takich jak np. piłka nożna, żeglarstwo było także mało widowiskowe. Obecnie to się zmieniło. Drony zastąpiły kamerę i umożliwiły transmisję na żywo.

Dlaczego warto zainteresować się tym sportem?

Myślisz, że pływanie żaglówką to nic nadzwyczajnego. Nic bardziej mylnego. Żeglarstwo jest bardzo emocjonującym sportem. Od najmłodszych lat uczy pokory, planowania, samodzielności, punktualności, zaradności i pracy w zespole. Najbardziej uczy pokory do żywiołu, jakim jest woda. Jednym słowem kształtuje charakter młodego człowieka. Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?

Najprostszym sposobem rozpoczęcia przygody z żeglarstwem jest zapisanie się do klubu żeglarskiego. Inny sposób to znalezienie sponsora, który ułatwi stawianie pierwszych kroków. Jeśli żeglarstwo to twoje hobby, odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz? Emocji i współzawodnictwa, czy raczej wędrownego żeglarstwa, które zapewni ciszę i spokój w otoczeniu natury i bliskich? Co wybrać – żeglarstwo regatowe, czy turystyczne?

Są dwa rodzaje żeglarstwa:regatowei turystyczne. Żeglarstwo regatowe uprawia się od najmłodszych lat w klubach żeglarskich, które oferują różne klasy łodzi regatowych, dostosowanych odpowiednio do wieku i wagi zawodnika.Ta oferta jest skierowana do osób spragnionych adrenaliny i rywalizacji, kochających poczucie prędkości i wiatr.

Żeglarstwo turystyczne to sposób spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną. Nie wymaga on posiadania własnej łodzi. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się czarterem jachtów. Ważne, żeby jedna osoba miała odpowiedni patent żeglarski, niezbędny do prowadzenia danego typu jachtu. Jak zdobyć uprawnienia?

Osoby, które odbyły kilka rejsów zaczynają myśleć o samodzielnym prowadzeniu jachtów. Aby uzyskać patent żeglarski trzeba mieć ukończone 14 lat i zdany egzamin teoretyczny i praktyczny. Kursy są organizowane przez różne firmy ogłaszające się w internecie. W krótkim czasie możesz zwiedzić wiele pięknych miejsc, do których dotrzesz wyłącznie na żaglówce.

Czy żeglarstwo to drogi sport?

Oczywistą sprawą w przypadku tego hobby jest bariera ekonomiczna. Sprzęt, odzież czy same wyjazdy nie należą do tanich. Jednak łapiąc bakcyla żeglarstwa, jest się w stanie poświecić na nie każdą złotówkę. Można uczestniczyć w zawodach, które odbywają się tylko w regionie naszego zamieszkania i korzystać wyłącznie ze sprzętu, oferowanego przez klub. W takiej sytuacji koszty żeglarstwa regatowego nie są wysokie i każdy może sobie na nie pozwolić.

 

Autor tekstu i zdjęcia:

  1. Kamila Klimczak - Misiaszek – wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron