Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego nie warto iść na studia?

Większość znajomych planuje już, na jakie studia pójdzie po szkole średniej, podczas gdy ty nie masz najmniejszej ochoty o tym myśleć? A właściwie uważasz nawet, że studia są bez sensu? Masz sporo racji!

Nie chcemy mówić, że studia niczego nie dają, bo w przypadku wielu osób są świetnym pomysłem, który prowadzi do rozwoju i znalezienia dobrej pracy. Jednak kontynuowanie nauki w szkole wyższej nie w każdym przypadku jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego dzisiaj przytaczamy powody, dla których nie warto iść na studia! I oczywiście proponujemy ciekawe alternatywy.

Studia nie dają zawodu

W dzisiejszych czasach pracodawcy poszukują wyspecjalizowanych pracowników, którzy będą znać się na swoim fachu. A naprawdę mało które studia dają rzetelne przygotowanie zawodowe i pozwalają od razu znaleźć pracę związaną ze skończonym kierunkiem. Większość uczelni wyższych stawia wciąż na wiedzę teoretyczną, która często nijak ma się do wykonywanej później pracy, przez co często absolwent szkoły wyższej to dobrze wykształcony bezrobotny… Dlatego nie idź na studia za tłumem…

…Zamiast tego pójdź za głosem serca! Zastanów się, co chciałbyś robić w życiu i dąż do tego innymi drogami niż studia. Szkoły zawodowe i technika to niedoceniane okazje na zdobycie praktycznego zawodu i fachowej wiedzy. Jeśli już nie zdążysz z nich skorzystać, warto rozejrzeć się za ciekawymi kursami, szkoleniami czy zastanowić nad policealną szkołą zawodową. A może masz jakąś pasję, którą można zamienić w zawód i zacząć na niej zarabiać? Jest wiele dróg na zdobycie w przyszłości ciekawego, dobrze płatnego zajęcia, a studia to tylko jedna z nich.

Studiowanie to strata czasu

Osoby, które wybrały inne sposoby na zdobycie zawodu niż studia zazwyczaj dużo wcześniej rozpoczynają karierę pracownika niż absolwenci szkół wyższych. Dzięki temu są o kilka lat bogatsze w doświadczenie zawodowe i mają za sobą pierwsze trudności i sukcesy na rynku pracy. W wieku 24 lat, kiedy niektórzy ich rówieśnicy dopiero kończą studia, są już często docenianymi i dobrze zarabiającymi pracownikami.  Na dzisiejszym rynku pracy te kilka lat różnicy naprawdę ma znaczenie!

Dlatego ciekawą alternatywą dla studiowania jest rozpoczęcie pracy (na początek jakiejkolwiek) i równoczesne dokształcanie się we własnym zakresie lub uczestniczenie w kursach i szkoleniach. Takie połączenie pozwala zdobyć cenne doświadczenie, rozwijać wiedzę i umiejętności oraz spróbować swoich sił w różnych zawodach, a co za tym idzie: znaleźć ten idealny dla siebie… Na dodatek bez żalu, że studia okazały się niepotrzebne – przecież w ogóle na nie nie poszliśmy!

Rynek pracy docenia przedstawicieli praktycznych zawodów

Przedsiębiorcy zapytani w ankiecie o to, jakich kompetencji brakuje osobom kończącym edukację, wskazywali na brak praktycznych umiejętności (93%), brak doświadczenia zawodowego (78%) oraz brak wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu (63%).1 Niestety są to zarzuty wobec naprawdę znacznego odsetka absolwentów szkół wyższych! Jednocześnie to samo badanie wskazuje na to, że znalezienie pierwszego zatrudnienia było znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92% biorących udział w ankiecie pracowników z wykształceniem zawodowym nie miało problemów z pierwszą pracą). Osoby kończące zawodówkę również najczęściej dostrzegają korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy (75%).2

W obecnych czasach magister niejednokrotnie zarabia o wiele mniej niż przedstawiciel zawodu fizycznego, np. budowlaniec lub ktoś, kto posiada praktyczne doświadczenie zawodowe, choćby fryzjerka. Dlatego nie warto iść na studia tylko po to, „aby iść”, bo idą inni, bo tak wypada.... Zamiast tego lepiej zastanowić się, czy nie mamy przypadkiem smykałki do jakiegoś praktycznego fachu? Kosmetyczka, hydraulik, spawacz, a nawet fotograf, spedytor czy stylistka to zawody, do wykonywania których niepotrzebne jest wyższe wykształcenie, ale za to ich zarobki są często znacznie lepsze niż pracującego w biurze absolwenta szkoły wyższej.

Dlatego przed podjęciem decyzji o dalszej edukacji i karierze zawodowej warto pamiętać, że lepiej być dobrym rzemieślnikiem niż byle jakim magistrem.

Autor: Joanna Buharewicz

 

1 Badanie „Barometr Rynku Pracy IV” przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A.

2 Tamże


Widok zawartości stron Widok zawartości stron