Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Planowanie swojego rozwoju zawodowego. Metoda małych kroków

Chcesz zaplanować swój rozwój zawodowy? Nie od dziś wiadomo, że najtrudniej jest zacząć. Sprawdź, jak zrobić to metodą małych kroków.

planowanie-rozwoju-male-kroki_1160.png

Krok pierwszy

Znajdź wolną chwilę i spisz wszystko to, czym chciałbyś zajmować się w niedalekiej przyszłości, w czym czujesz się dobry i co sprawia ci przyjemność. Warto pomyśleć też nad tym, czego nie lubisz robić. Zrób burzę mózgów. To pomoże ci ruszyć z miejsca, tym bardziej, jeśli pierwsze doświadczenia zawodowe masz jeszcze przed sobą. Nie snuj planów o dalekiej przyszłości. Skup się na tym, co jest tu i teraz.

 

Krok drugi

Spróbuj zrobić mapę myśli. Jak? Najprostszy sposób to rozrysowanie jej na kartce. Na środku zapisz cel, który chcesz osiągnąć i poprowadź od niego linie. To kroki, które pomogą ci go osiągnąć. Zapisz je.

 

Krok trzeci

Pierwszy i najważniejszy krok masz już za sobą. Jeśli solidnie się do niego przyłożyłeś, to być może już wiesz, w jakiej branży chciałbyś znaleźć pracę. Pomyśl nad tym, jak funkcjonujesz na co dzień, jakim typem osobowości jesteś, czy lubisz ludzi, czy wolisz pracę z domu itp. Ty znasz siebie najlepiej. Po co to wszystko? Dzięki temu, że masz sprecyzowany cel, nie działasz po omacku.

 

Krok czwarty

Gdy masz cel to łatwiej do niego dojdziesz. Rozwój zawodowy zależy od wielu czynników, które ściśle łączą się ze sobą. Bardzo ważna jest twoja wiedza, którą zdobywasz w trakcie nauki. Ważne są też twoje umiejętności i kompetencje miękkie, m.in.: komunikatywność, umiejętność analitycznego myślenia, odporność na stres. To one w dużej mierze określają twoje predyspozycje zawodowe. Warto je poznać i w odpowiednim czasie popracować nad nimi.

 

Krok piąty

Szukanie pierwszej lub kolejnej pracy to też praca. Nieudana rozmowa kwalifikacyjna, praca, która nie daje ci satysfakcji… potraktuj je jak kolejny krok, który przybliża cię do wymarzonego sukcesu. Nie da się być mistrzem w danej dziedzinie, jeśli nie robi się nic, by nim zostać. Pamiętaj o tym.

 

Szukanie pierwszej lub kolejnej pracy może wydawać się banalne. Być może zadajesz sobie pytanie, po co mi ta burza mózgów? A może by tak pójść na żywioł i jakoś to będzie? Owszem, jakoś to będzie, ale chyba nie o to chodzi. Planowanie rozwoju zawodowego wymaga czasu i nie dzieje się z dnia na dzień.

Powodzenia!

 

Autor: Joanna Bogucka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron