Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywne i tanie wypoczywanie

2023-08-04

Wakacje na półmetku. Część z was skorzystała już zapewne z letniej aury i jej uroków. Tym, którym jednak nie udało się nigdzie wyjechać ani aktywnie spędzić czas, podpowiadamy jak tanio wypocząć na miejscu.

Najtrudniej jest się ruszyć z miejsca – wyjść z domu. Jeśli jednak uda się wam podnieść przysłowiowe cztery litery, najgorsze będziecie mieć za sobą.

 

Boiska

Dzięki funduszom europejskim w miastach oraz mniejszych miejscowościach i wsiach na terenie całego kraju powstały liczne tereny rekreacyjno-sportowe. Dają one mieszkańcom możliwość bezpłatnego korzystania z boisk do kosza, piłki nożnej czy siatkówki. W niektórych z tych miejsc dostępne są również stoły do ping-ponga, a przy pobliskich szkołach bieżnie, na których możecie potrenować biegi na krótsze i dłuższe dystanse. Boisko do gry w piłkę siatkową można też wykorzystać do gry w badmintona.

 

Siłownia zewnętrzna

Obecnie popularne są również siłownie na świeżym powietrzu, tzw. siłownie plenerowe. Możecie je znaleźć w parku, przy większych placach zabaw dla dzieci oraz przy plażach i zbiornikach wodnych. Jak wiecie karnet na siłownię to wydatek nie lada gratka dla miłośnika muskułów i atletycznej budowy ciała, dlatego trening wykonany na świeżym powietrzu to dobry pomysł.

 

Na kołach i kółkach

Starym sposobem na zabicie nudy i aktywne spędzenie czasu jest przejażdżka rowerem. Jeśli nie macie własnego, alternatywą jest skorzystanie z sieci rowerów miejskich lub klasycznej wypożyczalni. Niewielkim kosztem możesz spędzić przyjemny czas, szusując po licznych ścieżkach prowadzących przez atrakcyjne części miasta czy okolicznych miejscowości.

Dla tych z was, którzy lubią większą adrenalinę i interesują się wyczynową jazdą na rowerze, ciekawą propozycją będzie dirt park lub skate park. Ten pierwszy bazuje na nasypach z ziemi tworzących pagórki oraz na drewnianych skoczniach. Znajdźcie u siebie w okolicy dirt park. Już od samej obserwacji wirujących w powietrzu i skaczących wyczynowców, zechcecie spróbować tej dyscypliny sportu. W popularniejszych skate parkach zetkniecie się z różnego rodzaju rampami. Zwróćcie uwagę, że trasy dirt parków przeznaczone są tylko dla rowerów. Skate parki dają więcej możliwości, poza rowerami, tory przeszkód można pokonywać w nich również na rolkach i deskorolkach.

Rolki są bardziej nowoczesną formą spędzania wolnego czasu. Przypominają jazdę na łyżwach figurowych. Podobnie jak w tym zimowym sporcie, aby wykonać profesjonalny skręt, powinniście nauczyć się przeplatanki. Dzięki jeździe rolkami wyrabiają się mięśnie, a ciało staje się smuklejsze. Płynna, lekka i zwinna jazda może być pięknym, artystycznym występem, które nacieszy niejedno oko.

 

Spacer lub wycieczka do lasu

Jeśli potrzebujecie lżejszej formy aktywności, proponujemy spacery ścieżkami edukacyjnymi lub wyprawę do lasu na grzyby, jagody czy poziomki. Jest to dobry sposób na relaks i wyciszenie się. Dodatkową korzyścią są zbiory, z którymi wracacie do domu. Możecie wykorzystać je na przetwory lub na bieżąco zjeść.

 

Nordic walking

Poza czterema czy dwoma kołami interesującą propozycją wspierającą piesze wędrówki jest nordic walking, czyli spacer z kijkami. Ta aktywność być może kojarzy się wam bardziej z seniorami, ale dzięki takim wędrówkom pracują wszystkie mięśnie ciała, co prowadzi do poprawy kondycji fizycznej.

 

Miejscowa plaża

Wybierzcie się ze znajomymi na pobliską plażę. Poza tradycyjnym korzystaniem ze słońca, czyli opalaniem i pluskaniem się w wodzie, możecie popływać kajakiem lub rowerem wodnym po miejscowym zalewie. Piękne widoki pozwolą się odprężyć i zrekompensują wysiłek włożony w pedałowanie lub wymachiwanie wiosłami.

 

Zwiedzanie miejscowych zabytków

Cudze chwalicie, swego nie znacie, jak mówi znane polskie przysłowie. Żeby te słowa nie stały się prawdą, wolny czas możecie spożytkować na chodzenie po muzeach i poznawanie historii. Takie wizyty poszerzą waszą wiedzę. Szczególnie warto wybrać się do głównych zabytków w waszych miejscowościach – zamków czy pałaców, parków, ogrodów, kościołów i kapliczek. W przyszłości będziecie mogli wcielić się w rolę przewodnika i oprowadzić gości po tych atrakcjach.

 

Dzięki bogatej infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej możecie bez ponoszenia kosztów przyjemnie i pożytecznie spędzić czas z przyjaciółmi. Uprawianie sportu powoduje wydzielanie endorfin. Być może w trakcie roku szkolnego nie dysponowaliście odpowiednią ilością czasu na treningi i pracę nad swoją sylwetką oraz zdrowiem. Wakacje dają możliwość wykonywania ćwiczeń nawet 5 razy w tygodniu po kilka godzin dziennie. Wszystko zależy tylko od waszych chęci.

Czas spędzony na podwórku daje nam szereg korzyści — lepsze samopoczucie przez dotlenienie organizmu, „przewietrzenie” głowy od uporczywych myśli. Świeże powietrze dodaje energii, tym samym chęci do zrobienia czegoś, podejmowania wyzwań i kolejnych działań.

 

Pamiętajcie — wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego warto w pełni wykorzystać ostatni miesiąc wakacji.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron