Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Badania lekarskie pracowników młodocianych

2025-01-15

Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik młodociany podlega badaniom profilaktycznym, czyli wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia.

Z racji szczególnej ochrony zdrowia i życia pracownika młodocianego, badania profilaktyczne dotyczą nie tylko zatrudnienia na umowę o pracę, ale także w ramach umowy cywilnoprawnej, na przykład takiej, jak umowa zlecenie.

 

Badania wstępne

Wstępne badania lekarskie musi przejść każda osoba przed rozpoczęciem pracy oraz pracownik młodociany przenoszony na inne stanowisko pracy, na których występują warunki uciążliwe lub czynniki szkodliwe dla zdrowia.

 

Wyjątkowo wstępnym badaniom lekarskim nie podlega osoba, która jest zatrudniana ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na takich samych warunkach pracy i na to samo stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym samym pracodawcą.

 

Kodeks pracy stanowi również, że badaniom wstępnym nie podlega osoba przyjmowana do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

 

Te przepisy mają zastosowanie również w przypadku zatrudnienia do pracy osoby, która pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.

 

Badania okresowe i kontrolne

Jeżeli pracownik zachoruje i jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż 30 dni, to podlega badaniom lekarskim kontrolnym, które przeprowadza się, aby ustalić, czy pracownik znów jest zdolny do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

 

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się przeważnie w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.Jeśli pracownik musi jechać na badania do innej miejscowości, przysługuje mu też pokrycie kosztów przejazdu według zasad, które obowiązują przy podróżach służbowych.

 

Zakres i częstotliwość okresowych badań profilaktycznych określają pewne wskazówki metodyczne, które są związane z zaistnieniem różnych czynników wpływających na zdrowie pracownika pracującego na danym stanowisku.

 

Jeżeli lekarz medycyny pracy orzeknie, że praca może być zagrożeniem dla zdrowia młodocianego, osoba, która zatrudnia, ma obowiązek zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, rozwiązać umowę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

 

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika młodocianego bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które będzie potwierdzało brak przeciwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu.

 

Badania wstępne, okresowe czy kontrolne są przeprowadzane na koszt pracodawcy i na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

 

Badania profilaktyczne kończą się wydaniem orzeczenia lekarskiego. w którym lekarz medycyny pracy stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo stwierdza istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

 

Orzeczenie lekarskie wydawane jest osobie, która została skierowana na badania oraz pracodawcy.

 

Odwołanie od orzeczenia

Od orzeczenia lekarskiego można się odwołać, za pośrednictwem lekarza, który je wydał.

 

Odwołanie, które powinno być sporządzone na piśmie, może złożyć pracodawca, który wydał skierowanie na badania lekarskie oraz osoba badana, w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego.

 

Ponowne badania w trybie odwołania są przeprowadzane się w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania. Orzeczenie lekarskie w trybie odwołania jest ostateczne.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-badania-lekarskie-mlodocianego-zatrudnionego-w-celu-przygotowania-zawodowego

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00183

Kodeks Pracy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000607/O/D20230607.pdf

https://www.infor.pl/prawo/praca/bezpieczenstwo-pracy/323185,Badania-lekarskie-mlodocianych.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron