Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Chwile ulotne jak motyle – wakacje w obiektywie

Zapewne większość z nas tegoroczne wakacje spędza w kraju, z dala od dużych skupisk ludzi i w gronie najbliższych. Wielu osobom wydawać się to może mało atrakcyjne i nudne, ale wcale nie musi takie być. Nie trzeba wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by ciekawie spędzić lato czy odkryć w sobie nowe pasje.

wakacje_w_obiektywie_1160.png

Jak zatrzymać czas?

Każdy chyba lubi oglądać zdjęcia i wspominać chwile na nich uwiecznione. Czasem wywołują one zadumę, ale częściej śmiech i radość. Bardzo lubimy pokazywać znajomym śmieszne zdjęcia i umieszczać je na portalach społecznościowych.

Najbardziej zabawne są te naturalne, niepozowane i zrobione spontanicznie. Bywa, że z biegiem czasu przestają nas bawić i wtedy je usuwamy. Szkoda, bo za parę lat te zdjęcia mogą znowu wywołać uśmiech i sprawić, że z sentymentem w pamięci przywołamy chwile ujęte na fotografii.

Poza tym album ze zdjęciami może być oryginalnym pomysłem na prezent dla kogoś bliskiego. Zastanów się, czy nie chciałbyś otrzymać albumu ze zdjęciami z czasów, gdy byłeś dzieckiem i zobaczyć, jak śmiesznie wyglądałeś w ubraniach i fryzurze z „zeszłej epoki”? 

Warto także stworzyć album dla przyjaciela. Pomyśl, ile radości sprawiłoby mu oglądanie fotografii, o których nie miał pojęcia, że istnieją!

Jeśli jeszcze nie masz takich zdjęć, to od tych wakacji możesz zacząć je zbierać. Postaraj się mieć zawsze przy sobie aparat i rób jak najwięcej zdjęć podczas wspólnych spotkań z przyjaciółmi. Nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu, wystarczy aparat w smartfonie.

Fotografuj najczęściej jak się da i wszystko co wpadnie ci w oko. Staraj się także systematycznie katalogować i podpisywać zdjęcia – gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach zostały zrobione. Będzie to dodatkowy element w twoim wyjątkowym albumie.

 

Nudzisz się w wakacje? Sprawdź nasze "30 sposobów na wakacyjną nudę".

 

Pasja, a może sposób na życie?

A może już wcześniej odkryłeś w sobie pasję fotografowania, prawie nie rozstajesz się z aparatem i codziennie robisz setki zdjęć? Może warto zająć się tym profesjonalnie?

Myślę, że wakacje to dobry czas, aby pogłębić swoją wiedzę z zakresu fotografowania. Mamy więcej czasu, który możemy poświecić na czytanie książek i przeglądanie stron internetowych o fotografowaniu. Może warto także wziąć udział w kursach fotograficznych, by uczyć się od najlepszych?

W obecnej sytuacji można wybrać kurs online. W internecie jest wiele takich ofert, łatwo wybrać coś dla siebie. Dobrą okazją do nauczenia się profesjonalnego wykonywania zdjęć jest także udział w plenerach z innymi fotografami, którzy wykonują ten zawód od paru lat i znają się na swojej pracy.

Nabieranie doświadczenia

Gdy poznasz już tajniki fachowego wykonywania zdjęć, fotografowanie może stać się twoim sposobem na życie. Aby zachęcić innych do skorzystania z twoich usług, wykonaj parę zdjęć (np. portretowych czy przedstawiających krajobrazy) i stwórz swoje portfolio.

Na początek wykonaj sesję z udziałem twoich znajomych lub członków rodziny. Zaproponuj jakiś ciekawy temat, scenerię lub miejsce. Potem sprawdź efekty swojej pracy i zastanów się co wyszło genialnie, a nad czym należy jeszcze popracować.

Obecnie bardzo modne stały się sesje zdjęciowe z różnych okazji. Jest to bardzo dobra okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności. Na początek wykonaj sesję z udziałem twoich znajomych lub członków rodziny. Zaproponuj jakiś ciekawy temat, scenerię lub miejsce. Potem sprawdź efekty swojej pracy i zastanów się co wyszło genialnie, a nad czym należy jeszcze popracować.

Dobrą okazją do sprawdzenia się jako fotograf są wszelkiego rodzaju konkursy fotograficzne. Biorąc w nich udział możesz nie tylko ocenić swoje umiejętności, ale dodatkowo zdobyć ciekawe nagrody lub pokazać swoje prace na wystawach.

 

Sprawdź, dlaczego "Wakacje to czas rozwoju osobistego".

 

Jeśli nie masz pomysłu jak spędzić te wakacje, spróbuj swoich sił w fotografowaniu. Być może okaże się to strzałem w dziesiątkę i stanie się twoją pasją. Jeśli jednak uznasz, że to nie jest to, co chcesz robić zostanie ci przynajmniej pamiątka w postaci albumu.

 

Autor: Danuta Lorek – Wychowawca 6-32 HP w Limanowej


Widok zawartości stron Widok zawartości stron