Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy okres dokształcania młodocianego to usprawiedliwiona nieobecność w pracy?

2025-05-14

Pracodawca przy ustalaniu harmonogramu pracy powinien wziąć pod uwagę obowiązek pobierania nauki i czas dokształcania się przez osobę młodocianą.

Czas pracy a dokształcanie się młodocianego

Pracodawca powinien uwzględnić czas pracy pracownika młodocianego, który dla osoby w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Do czasu pracy wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy czy poza godzinami. (art. 202 § 1, 2 i 3 k.p.)
 

Pracodawca, ustalając grafik czasu pracy młodocianego, powinien uwzględnić rozkład zajęć szkolnych i tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.
 

Powinien też wziąć pod uwagę wynikający z przepisów tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych, który nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych – 2 godzin. (art. 202 § 1 i 2 k.p.)
 

Pracownik młodociany, który na przykład w poniedziałek i wtorek ma zajęcia praktyczne u pracodawcy, pozostałe dni tygodnia w rozkładzie czasu pracy powinien mieć wykazane jako udział w zajęciach szkolnych.

 

Czas nauki młodocianego

Przez naukę pracownika młodocianego należy rozumieć dokształcanie teoretyczne (wyłącznie obowiązkowe), a nie praktyczną naukę zawodu, która powinna odbywać się podczas wykonywania pracy przez młodocianego, czyli w ramach czasu pracy. Pracodawca powinien zatem obecność w szkole, czyli nieobecność w pracy, wliczyć do czasu pracy pracownika młodocianego.
 

O każdej nieobecności w pracy, w tym powodowanej uczestnictwem w zajęciach szkolnych, pracownik młodociany ma obowiązek zawiadomić pracodawcę. Powinien uprzedzić o przewidywanym okresie nieobecności w pracę zawsze, gdy przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia[1].
 

W sytuacji pobierania nauki należy mówić o nieobecności usprawiedliwionej, czyli takiej, gdy pracownik jest zwolniony z obowiązku uczestnictwa w pracy z ważnych, uzasadnionych przyczyn. Taką przyczyną jest zatem dzień rozpoczęcia roku szkolnego i odbywania zajęć przez pracownika młodocianego, które zaliczane są do czasu pracy młodocianego. Są to nieobecności płatne.
 

Autor: Sylwia Gąsowska

Źródła:

Kodeks pracy, dział IX

„Ochrona pracy dzieci i młodocianych” PIP

https://e-pracownicy.pl/2024/05/22/nieobecnosc-usprawiedliwiona-kiedy-wystepuje/


[1] ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron