Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Efektywne spędzanie czasu wolnego w wakacje

2023-06-22

Przed tobą długo wyczekiwany okres - wakacje. Dwa miesiące odpoczynku od nauki, odrabiania lekcji, pisania referatów i przygotowywania projektów. Twoje myśli ogarnęło już błogie lenistwo? Wiesz jak wykorzystasz ten czas?

Zapoznaj się z pomysłami na efektywne spędzenie wolnego czasu, nie tylko w wakacje.

 

Czytanie

Wybór odpowiedniej książki może okazać się trafioną decyzją. Odpowiednia lektura przeniesie twe myśli w nieznany świat i zagwarantuje niezwykłą przygodę. Najlepsze są pozycje z polecenia, ale możesz też sprawdzić opinie na stronach internetowych (np. lubimyczytac.pl) czy blogach. Dobra książka wciąga, dzięki niej nie zauważysz upływającego czasu.      

 

Aktywność – sport

Marzysz o pięknej, wyrzeźbionej sylwetce, a może po prostu twoje ciało potrzebuje trochę rozciągnięcia? Teraz, kiedy w końcu nic cię nie zaprząta, możesz poświęcić czas na aktywność. Do wyboru masz bezpłatną siłownię na świeżym powietrzu, np. w parku lub nad zalewem, rzeką czy jeziorem. Jeśli pogoda nie dopisuje, możesz wykonać plan treningowy w domu korzystając ze słynnego „Skalpela” Ewy Chodakowskiej, cardio z Anną Lewandowską albo programów innych trenerów personalnych.   

 

Wycieczki

Zbierz grupę znajomych i wybierzcie się na zwiedzanie okolicznych atrakcji. W każdym województwie znajdują się ścieżki edukacyjne, kładki przyrodnicze, zabytki, a w większości z nich parki narodowe. Może znajdzie się jeszcze takie, którego wcześniej nie udało ci się odwiedzić. 

 

Praca

Po skorzystaniu z bardziej przyjemnych form spędzania wolnego czasu, można pomyśleć o takich, które dają ci konkretne profity. W okresie wakacyjnym pojawiają się sezonowe oferty pracy, takie jak zbieracz owoców/warzyw, sprzedawca gofrów/lodów, wychowawca kolonijny czy na obsługę w ośrodkach wypoczynkowych.

Zastanów się, czy nie chcesz skorzystać z tego sposobu na spędzanie wakacji. Możesz dzięki temu połączyć przyjemne z pożytecznym. Wyjeżdżając do pracy do nadmorskiej miejscowości, pracujesz i zarabiasz, a po fajrancie korzystasz z miejscowych uroków.   

 

Przypomnienie języków obcych

Laba labą, ale jeśli mieszkasz w większym lub turystycznym mieście (Kraków, Gdańsk, itp.) i masz w planie pracę, najprawdopodobniej zetkniesz się z obcokrajowcami. Nie bój się, próbuj komunikować się z nimi w znanym ci choć trochę obcym języku. Podjęcie rozmowy z zagranicznym turystą daje ci możliwość poćwiczenia mowy np. po angielsku. Jeśli odczuwasz barierę językową lub nie dysponujesz jeszcze odpowiednim słownictwem, może warto byłoby podszkolić się w tym zakresie.

 

Relaks – plażowanie nad wodą

Najważniejsze jednak, czego potrzebujesz po zakończeniu roku szkolnego na zregenerowanie sił i przygotowanie się do nowego, to odpoczynek. Obraz, który widzimy oczami wyobraźni, myśląc o wakacjach, to przede wszystkim relaks na plaży - zażywanie słońca, które wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia i wzmacnia nasz układ odpornościowy przez wchłanianie  wit. D.

Nie musisz jednak tylko leżeć plackiem. Będąc nad wodą, możesz skorzystać z bardziej angażujących zajęć, wybrać się na rower wodny, kajak, a nawet skuter. Ten ostatni gwarantuje adrenalinę i szaloną zabawę.

 

Pamiętaj, aby wykorzystując swój wolny czas, wypocząć i spędzić go bezpiecznie. Pozwól sobie na wytchnienie. Staraj się ograniczyć rozrywki ekranowe, takie jak oglądanie tv, granie czy scrollowanie mediów społecznościowych. Spróbuj wakacyjną przerwę wykorzystać efektywnie, tak abyś mógł stwierdzić, że był to udany czas.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron