Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak nie stracić motywacji do nauki czy pracy, gdy nic się nie udaje?

2020-09-14

Czy zdarzyło ci się zacząć działać, a potem się poddać? Czy masz tak, że często nie udaje ci się dojść do wyznaczonego celu? Co zatem robić by zachować w sobie tą siłę i energię do działania, którą miało się na początku? Co robić by nie stracić motywacji do nauki i pracy?

Mamy dla ciebie 5 powodów, o których warto pomyśleć, zanim się poddasz!

 

  1. Pamiętaj o powodach, dlaczego coś robisz!

 

Nigdy nie zapominaj dlaczego zacząłeś działać. Dlaczego chciałeś uczyć się w tej szkole, zdać egzamin czy dostać się do tej pracy? To właśnie z tego powodu znajdujesz się w tym a nie w innym miejscu. Zawsze pamiętaj o tym, jaką miałeś wtedy motywację i jak bardzo cieszyłeś się z tego, że zaczynasz działać, aby to osiągnąć. Kiedy będziesz miał to w głowie i wracał do tego myślami, wtedy chwilowy spadek energii nie zaprzepaści wyznaczonych celów i marzeń.

 

  1. Opracuj strategię działania

 

Nawet gdy stracisz chęć do dalszego działania, będziesz miał plan, który pozwoli ci utrzymać się na drodze do celu i dalej osiągać sukcesy w szkole czy pracy.

Ustal jakie masz rzeczy do zrealizowania i myśl o nich regularnie. W razie trudności opracuj też plan B i pamiętaj, że zawsze jest jakieś wyjście. Podejmuj próby i działaj aż do skutku, bo jest wiele liter w alfabecie.

 

Jak znaleźć motywację do osiągnięcia celu? 5 skutecznych kroków - SPRAWDŹ W NASZYM TEKŚCIE!

 

  1. Myśl o efekcie końcowym

 

Kiedy będziesz miał w wyobraźni moment osiągnięcia swojego celu i marzenia, motywacja będzie na odpowiednim poziomie. Wyznacz sobie też termin ostateczny, w ramach którego zrealizujesz to zadanie.  Spędzając całe dnie na nauce czy pracy możesz mieć poczucie, że masz jeszcze dużo czasu, a w efekcie może okazać się, że nie wykonasz tego co zaplanowałeś w odpowiednim terminie. Każdą chwilę wykorzystaj maksymalnie!

 

  1. Znajdź grupę wsparcia

Znajdź osoby, które mają podobne cele i dążą do tego samego, co ty. Będzie ci wtedy łatwiej, ponieważ będziecie mogli motywować i wspierać się wzajemnie. Powiedz wszystkim, że zamierzasz zrealizować zadanie. W grupie jest raźniej i zawsze można poprosić drugą osobę o pomoc. Możesz wykorzystać do tego social media, bo może to być kontakt nawet wirtualny, np. możesz utworzyć grupę wśród znajomych na Facebooku.

 

  1. Nie daj się zniechęceniu

 

Nie zawsze musisz działać szybko i realizować wszystkie zadania w zastraszającym tempie. Jeśli czasem patrzysz w monitor lub książkę i nie możesz się skupić, to nie martw się tym.

 

Prawdziwym problemem nie jest chwilowe zmęczenie, ale całkowita utrata motywacji. Dlatego powinno się znaleźć równowagę pomiędzy nauką, pracą i odpoczynkiem, by nie dać się zniechęceniu i nie stracić sił i motywacji do działania. Rób sobie przerwy, odpocznij i wróć do zadania z nową energią.

 

Do osiągania sukcesów w nauce czy pracy motywacja to podstawa. Dlatego nie można jej stracić. Mobilizacja nie zgaśnie, jeśli przygotujesz się na niesprzyjające okoliczności i trudności, które mogą się pojawić. Zawsze jednak musisz widzieć sens swojego działania i być wytrwałym.

Nie trać entuzjazmu i bądź wdzięczny za każdy mały krok na twojej drodze, który przybliża Cię do celu!

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

http://www.spmodlnica.pl/motywacja-czyli-co-nas-napedza-do-dzialania/

https://primalife.pl/style/motywacja-to-podstawa-jak-sie-motywowac-by-osiagac-cele

Widok zawartości stron Widok zawartości stron