Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak skupić się na nauce lub pracy? Skuteczna metoda na poprawę koncentracji

2020-10-19

Ten fakt może budzić zdziwienie, ale koncentrację, tak jak inne umiejętności, da się poprawić i wyćwiczyć różnymi metodami. Zatem, gdy masz problem ze skupieniem się na nauce czy pracy, wypróbuj różne sposoby.

Możesz zastosować najpierw tę metodę, która składa się z kliku kroków. 

 

Zidentyfikuj problem i zadbaj o motywację

Aby poradzić sobie z problemem braku koncentracji, należy uświadomić sobie ten fakt. Jeśli  to możliwe, ustal też co przeszkadza ci skupić się na tym co masz do wykonania. Odpowiednia motywacja do osiągnięcia celu pomoże bardziej skoncentrować się na nauce czy pracy. Negatywny wpływ na koncentrację ma między innymi brak odpowiedniego nastawienia. Znajdź zatem odpowiednią motywację!

 

O tym, jak znaleźć motywację do osiągnięcia celu, przeczytasz w artykule.

 

Zaplanuj zadanie do wykonania i podziel na małe etapy

Należy jasno wyznaczyć sobie cel i czas na jego wykonanie. Wypisz sobie rzeczy, które masz do zrobienia i skup się tylko na jednym zadaniu. Wybierz najważniejsze działanie i zrealizuj je pierwszej kolejności, gdy je wykonasz, przejdź do kolejnego.

Podziel naukę lub pracę na mniejsze etapy i krok po kroku zacznij realizować. Mniejsze porcje informacji jest zdecydowanie lepiej przyswoić. Na koncentrację dobrze działa skupienie się na kilku małych etapach niż realizacja jednego dużego zadania.

 

Posprzątaj i usuń „rozpraszacze”

Posprzątaj swoje miejsce nauki lub pracy. Usuń wszystkie niepotrzebne rzeczy, które są w zasięgu wzroku. Przed sobą pozostaw tylko te przedmioty, które będą niezbędne takie jak laptop, książki czy szklankę wody. Wycisz też telefon. Możesz mieć problem z skoncentrowaniem się na jednej rzeczy, jeśli zbyt wiele przedmiotów z otoczenia będzie przyciągać twoją uwagę. Zadbaj więc o ciszę i dobre oświetlenie.

 

Zrób sobie przerwę i odpocznij

Wyznacz sobie określony czas, przez który będziesz się uczył i pracował, na przykład godzinę, potem zrób sobie krótki odpoczynek. Brak przerw wcale nie oznacza, że skończysz naukę lub wykonasz pracę dużo szybciej, ale za to szybciej się zmęczysz. Odpocznij przez chwilę, dotleń się, wywietrz pomieszczenie, w którym się uczysz lub pracujesz i z nową energią przystąp do działania.

 

Wyśpij się i zadbaj o wartościową dietę

Jeśli wymienione kroki nie pomogą to zostaw to i wróć do tego jutro! Od tego, czy jesteś wyspany zależy poziom skupienia następnego dnia. Postaraj się spać minimum osiem godzin dziennie, by nie być sennym. Jedz produkty bogate w węglowodany, witaminy i magnez, które poprawiają pamięć, działają antystresowo i przede wszystkim poprawiają koncentrację.

 

Przeczytaj nasz artykuł "Nakarm swój mózg".

 

Czasem, gdy trzeba coś wykonać należy być maksymalnie skoncentrowanym. Dlatego jeśli masz problem ze skupieniem uwagi warto skorzystać z sprawdzonych metod. Koncentracja bowiem może być kluczem do sukcesu, ponieważ pozwala dobrze i szybko wykonać zadania i dzięki temu osiągnąć cel.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

Źródła: 

https://progresywni.eu/jak-sie-skupic-14-mega-skutecznych-sposobow-na-koncentracje/

https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-poprawic-koncentracje-oto-kilka-sposobow-na-efektywna-nauke/

https://parenting.pl/co -jesc-by-miec-dobra-pamiec-i-poprawic-koncentracje


Widok zawartości stron Widok zawartości stron