Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jakie dokumenty są wymagane przy zatrudnieniu młodocianego?

2024-12-19

Przy zatrudnianiu młodocianego pracownika w wieku 15-18 lat, pracodawca ma obowiązek zadbać o odpowiednią dokumentację i przechowywać ją zgodnie z wymogami określonymi w przepisach prawa pracy. Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić.

Zgoda rodziców lub opiekunów prawnych

Pracodawca, który chce zatrudnić młodocianego, musi uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Zgoda ta jest niezbędna, aby młodociany mógł rozpocząć pracę. Bez tego dokumentu podjęcie pracy niestety nie będzie możliwe.

 

Orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy

Młodociany powinien obowiązkowo przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu. Podlega on także wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy, które przeprowadza lekarz medycyny pracy.

 

Zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły

Zgodnie z prawem istnieje obowiązek kontynuowania nauki do 18 roku życia. Jeśli młodociany uczy się w szkole, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego posiadanie statusu ucznia. To dokument, który potwierdzi, że młodociany jest uczniem szkoły (np. branżowej). W przypadku, gdy ukończył naukę, niezbędne jest świadectwo potwierdzające ukończenie edukacji.

 

Umowa o pracę (lub umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego)

Jeśli młodociany jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich, należy sporządzić odpowiednią umowę na piśmie. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, pracodawca powinien zawrzeć umowę o pracę, która będzie określała rodzaj przygotowania zawodowego, czas trwania i miejsce jego odbywania, sposób dokształcania teoretycznego, wysokość wynagrodzenia.

 

Dokumenty identyfikacyjne

Młodociany musi przedstawić dokument tożsamości, który potwierdzi jego wiek.

 

Oświadczenie o rodzaju pracy

W zależności od rodzaju pracy, pracodawca może być zobowiązany do przedstawienia dodatkowego oświadczenia lub dokumentacji dotyczącej charakterystyki stanowiska pracy, zwłaszcza jeśli praca młodocianego wiąże się z większymi wymaganiami bezpieczeństwa lub ryzykiem.

 

Zgłoszenie do ZUS

Tak jak w przypadku każdego pracownika, młodociany musi zostać zgłoszony do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) przez pracodawcę w celu objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. Pracodawca składa formularz zgłoszeniowy, np. formularz ZUS ZUA, który musi zawierać dane młodocianego m.in. numer PESEL, datę urodzenia, adres zamieszkania oraz informacje o rodzaju wykonywanej pracy. Zgłoszenie to należy zrealizować w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę. Pracodawca pokrywa składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz składki zdrowotne. Składki za pracowników młodocianych, są odprowadzane na takich samych zasadach jak w przypadku pełnoletnich pracowników.

 

Warto zaznaczyć, że przepisy pracy precyzyjnie określają godziny pracy młodocianych, rodzaje dopuszczalnych prac, jak również konieczność zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym szczególnej ochrony zdrowia młodocianych pracowników.

 

Autor: Joanna Bogucka

 

Źródła:

Kodeks pracy

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zatrudnianie-mlodocianych-jakie-wymogi-musi-spelnic-pracodawca


Widok zawartości stron Widok zawartości stron