Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Marta poleca: 10 gier idealnych na podróż

2021-08-10

Podróż samochodem, autokarem czy samolotem jest dla ciebie utrapieniem? Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nudą podczas podróży jest ciekawa gra planszowa lub towarzyska.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele popularnych gier w wersji podręcznej, które łatwo zabrać ze sobą na wakacje. Przybierają one ciekawe formy: metalowych, magnetycznych, okrągłych czy trójkątnych pudełeczek. Z takich gier można skorzystać w czasie podróży lub już na miejscu, np. w czasie niepogody.

 

Oto 10 topowych gier na podróż:

 

1. Scrabble

Gra słowna dla min. 2 graczy. Polega na tworzeniu słów z 7 wylosowanych wcześniej liter. Pierwsza osoba wykłada na planszę wyraz, aby następni uczestnicy mogli tworzyć kolejne słowa, dokładając litery do tego ułożonego wcześniej. Litery są punktowane, premię można otrzymać za ułożenie słowa w odpowiednim miejscu na planszy. Wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej punktów.

 

2. Anty-Monopoly

Gra strategiczna, która polega na odpowiednim inwestowaniu i zarządzaniu nieruchomościami. Biorą w niej udział monopoliści i przedsiębiorcy. Wygrywa monopolista, który uzbiera największy majątek w momencie, kiedy przedsiębiorcy zbankrutowali lub najbogatszy przedsiębiorca w sytuacji, kiedy wszyscy monopoliści zbankrutowali. Szczegółowe zasady gry można znaleźć tu:
https://www.rebel.pl/repository/files/instrukcje/ANTIMONOPOLY_instr.pdf

 

3. Dobble

Karciana gra dla min. 2 osób. Liczy się w niej refleks. Do karty leżącej na środku należy dobrać swoją, która zawiera wspólny symbol. Nazywamy dany przedmiot i kładziemy kartę na stosie. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. W Dobble można grać w różnych wariantach.

 

4. Mafia

Gra nawet dla 10-20 osób. Biorą w niej udział: Mistrz (prowadzący), Agent, mafiosi i policjanci. Mistrz pełni rolę sędziego. Na początku gry dowiaduje się, kto jest Agentem. Agent wskazuje osobę, której rolę chce poznać. Następnie odbywa się spotkanie mafii. Wskazany zostaje policjant, który będzie wyeliminowany. Kolejno naradzają się policjanci. Wszyscy uczestnicy wskazują potencjalnego mafiosa. Osoba z największą liczbą głosów odpada. Celem gry jest wyeliminowanie z niej przeciwników.

 

5. Statki-bitwa morska

Strategiczna gra dla 2 osób. Gracze rozmieszczają na swojej kwadratowej planszy (oznakowanej w poziomie A-J, w pionie 1-10) 4 rodzaje statków. Po wskazaniu typowanych współrzędnych np. „C8” przeciwnik odpowiada: „trafiony”, „trafiony-zatopiony” lub tzw. „pudło”. Gra polega na odgadnięciu umiejscowienia całej floty przeciwnika – „zatopieniu” jego wszystkich statków.

 

Wybierasz się na wycieczkę? Sprawdź, jakie blogi podróżnicze poleca Aga.

 

6. Trivial Pursuit

Kolejna gra karciana. Na początku rozgrywki należy rzucić kostką. Od koloru jaki wypadnie zależy kategoria pytań (np. kuchnia, filmy, muzyka). Odpowiedzi udziela się do czasu popełnienia błędu. Za dwie poprawne odpowiedzi otrzymuje się kartę. Wygrywa ten, kto jako pierwszy uzyska 6 punktów, czyli prawidłowo odpowie na 12 pytań.

 

7. Slam words

Gra słowna w postaci shaker’a. Należy potrząsnąć pojemnikiem z trzema literami i wymyślać słowa, które je zawierają. Każdy gracz po kolei wymienia po jednym wyrazie do momentu, aż pomysły się wyczerpią. Słowa nie mogą się powtarzać. Po wylosowaniu „*” można wybrać dowolną literę. Każdy zawodnik ma 5 żyć.

 

8. Szachy (wersja podróżna)

Stara gra strategiczna dla 2 osób. Gracze dysponują grupą białych i czarnych pionków. W ich skład wchodzi 8 figur, w tym: król, hetman (nazywany potocznie „damką”), 2 gońce, 2 skoczki(tzw. „konie”), 2 wieże oraz 8 zwykłych pionków. Celem gry jest postawienie „mata” przeciwnikowi, czyli zbicie jego króla. Szczegółowe zasady gry znajdziesz tu: https://naszachownicy.pl/zasady-gry-w-szachy.

 

9. Dixit

Karciana gra skojarzeń. W każdej rundzie wybierany jest Bajarz, który wybiera jedną spośród swoich kart. Jego zadaniem jest dobranie hasła kojarzącego się z obrazkiem znajdującym się na karcie. Pozostali gracze wybierają jedną ze swoich kart, która pasuje do hasła Bajarza. Kolejno należy zebrać i potasować wszystkie karty. Celem gry jest odgadnięcie, która karta była wyłożona przez Bajarza. Dixit ma spore opakowanie, ale na wakacje można zabrać tylko karty, a punktację – zamiast na planszy – liczyć na kartce.

 

10. Taboo

Towarzyska gra skojarzeń dla dwóch drużyn. Polega ona na odgadnięciu hasła z karty bez używania wymienionych słów „tabu”. W przypadku wykorzystania zakazanego wyrazu drużyna przeciwna używa piszczałki. Punkty otrzymuje się za każde odgadnięte hasło, a drużyna przeciwna za użyte słowo „tabu”.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron