Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nauka języków obcych to okno na świat

W dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę odgrywa umiejętność posługiwania się językami obcymi. Bez ich znajomości nie bylibyśmy w stanie skutecznie porozumieć się z innymi mieszkańcami Europy i świata.

Języki obce - szkolny obowiązek

W szkołach duży nacisk kładzie się na naukę języków obcych, czego wyrazem są obowiązkowe egzaminy z tego przedmiotu, nie tylko na etapie maturalnym, ale również w gimnazjach i podstawówkach, co jeszcze kilka lat temu nie miało miejsca. Wraz z otwieraniem się naszego kraju na Europę i świat wzrosła świadomość Polaków oraz potrzeba ciągłego dokształcania się i pielęgnowania swoich umiejętności.

Korzyści płynące z nauki języków obcych jest bardzo dużo i rozmieszczone są na różnych płaszczyznach i w różnych wymiarach. Jedną z nich jest ćwiczenie i rozwijanie pamięci. Musimy zapamiętać wiele słówek i konstrukcji gramatycznych oraz nauczyć się myśleć analogicznie, porównując nasz język ojczysty z tym, którego się uczymy. Rozwijamy również naszą kreatywność oraz zdolność kojarzenia i rozwiązywania problemów. Ponadto, gdy znamy język obcy, ucząc się możemy sięgać do tekstów źródłowych w oryginale, dzięki czemu nasza wiedza pogłębia się. Pomocne jest to również podczas chociażby oglądania filmów, ponieważ nie potrzebujemy wtedy lektora i napisów i jednocześnie doskonalimy umiejętności językowe. Również słuchając ulubionej muzyki w języku obcym lub grając w gry internetowe, znajomość języka jest nam bardzo przydatna.
 
Umiejętności językowe pomocne w różnych aspektach naszego życia

Po ukończeniu szkoły każdy z nas poszukuje pracy. W tym celu piszemy nasze własne CV, w którym ważną informacją jest stopień zaawansowania znajomości języków obcych. Większość pracodawców wymaga od nas znajomości języków obcych, gdyż bardzo często potrzebne są one w kontaktach służbowych, jako że coraz więcej instytucji otwiera się na współpracę międzynarodową. Dlatego znając język obcy mamy większe możliwości i szanse na znalezienie lepszej, dobrze płatnej pracy. Są również większe możliwości na znalezienie jej za granicą lub w firmie zagranicznej, mającej swoje przedstawicielstwo w Polsce. Biorąc pod uwagę wyjazd za granicę, w celach zarobkowych lub turystycznych, mamy duże obawy związane z przełamaniem bariery językowej. Nieznajomość języka kraju, do którego się wybieramy potrafi nam skutecznie spędzić sen z powiek i stłumić radość z pobytu w nowym miejscu. Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest nam szczególnie potrzebna w kontaktach międzyludzkich, w nawiązywaniu nowych znajomości, jak również w swobodnym poruszaniu się w obcym dla nas kraju. Dzięki temu skuteczniej możemy poznać obce kraje, ich obyczaje, kulturę oraz mieszkańców. Mamy również możliwość udziału w różnego rodzaju projektach i wymianach zagranicznych, co jest dla nas cennym doświadczeniem w aspekcie zawodowym i prywatnym. Poznając ludzi z różnych stron świata wzbogacamy naszą osobowość i kolekcjonujemy piękne wspomnienia.

Języki są COOL

Możemy powiedzieć, że bez znajomości języków nasze życie jest uboższe. Języki dają nam wiele możliwości zawodowych i tych prywatnych, dzięki którym mamy możliwość poznania świata i ludzi żyjących w różnych zakątkach świata. Dlatego też stawiajmy na rozwój umiejętności językowych i korzystajmy z możliwości, jakie daje nam znajomość języków obcych.

Autor: Magdalena Krzemińska-Ziębrowicz, Wychowawca HP 3-16 w Kraśniku
Źródło: Opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron