Wydawca treści
Umowa o przygotowanie zawodowe - obowiązki informacyjne pracodawcy
2025-01-28
Pracodawca, który zawiera z pracownikiem młodocianym umowę o przygotowanie zawodowe, musi pamiętać o realizacji dwóch obowiązków informacyjnych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.
Zawiadomienie o zatrudnienie młodocianego
Pierwszym obowiązkiem informacyjnym jest zawiadomienie o zatrudnieniu młodocianego pracownika wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego. Jeśli pracodawca jest rzemieślnikiem, to dodatkowo powinien zawiadomić izbę rzemieślniczą, na której terenie znajduje się siedziba firmy. Zawiadomienie to powinno zostać przekazane od razu po zawarciu umowy z pracownikiem.
Sprawę można załatwić:
- osobiście podczas wizyty w urzędzie,
- pocztą,
- elektronicznie na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/99_0578_00.
Po otrzymaniu zawiadomienia urzędnik weryfikuje je pod względem formalnym i wpisuje informację do rejestru pracowników młodocianych. Na wniosek zgłaszającego urząd może wystawić potwierdzenie wpisania młodocianego pracownika do rejestru młodocianych pracowników.
Przekazanie informacji o warunkach zatrudnienia
Drugim obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi młodocianemu informacji o warunkach zatrudnienia. Informacje te powinny zostać przekazane na piśmie w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy z pracownikiem.
Umieszcza się w niej informacje o:
- obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
- obowiązującym dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
- przysługujących przerwach w pracy,
- przysługującym dobowym i tygodniowym odpoczynku,
- zakazie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych,
- zasadach przechodzenia ze zmiany na zmianę, o ile dotyczą pracownika młodocianego, którego nie wolno zatrudniać w porze nocnej,
- w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasadach przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy, jeśli dotyczy pracownika młodocianego,
- innych niż uzgodnione w umowie o pracę przysługujących pracownikowi młodocianemu składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych,
- wymiarze przysługującego pełnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego,
- obowiązujących zasadach rozwiązania stosunku pracy, długości okresów wypowiedzenia oraz terminie odwołania się do sądu pracy,
- prawie do szkoleń,
- układzie zbiorowym pracy lub innym porozumieniu zbiorowym, którym pracownik młodociany jest objęty.
Należy pamiętać o tym, że każda zmiana warunków pracy w trakcie zatrudnienia młodocianego zobowiązuje do aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia.
Pracodawca zatrudniający młodocianego ma obowiązek spełnienia dwóch kluczowych wymogów informacyjnych – zawiadomienia odpowiednich organów o zatrudnieniu oraz przekazania pracownikowi szczegółowych informacji o warunkach pracy. Ważne jest, aby te obowiązki zostały wykonane w terminie, a wszelkie zmiany warunków zatrudnienia były na bieżąco aktualizowane. Dbałość o przestrzeganie tych zasad zapewnia legalność zatrudnienia młodocianych oraz ich odpowiednie warunki pracy.
Autor: Agnieszka Banasik
Źródło:
Kodeks Pracy art. 29
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania § 3a
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Pozaszkolna forma nauki zawodu
21.01.2025
-
Badania lekarskie pracowników młodocianych
15.01.2025
-
Czas pracy osoby młodocianej
06.12.2024