Wydawca treści
Zatrudnianie pracowników młodocianych z Ukrainy
2024-10-03
Zatrudnienie pracowników młodocianych w Polsce, niezależnie od ich obywatelstwa, wymaga przestrzegania obowiązujących przepisów. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić.
Przepisy dotyczące młodocianych
Przepisy prawne w Polsce dotyczące osób młodocianych obejmują także osoby bez polskiego obywatelstwa, które chcą podjąć pracę w Polsce.
Zatrudnienie osoby niepełnoletniej możliwe jest tylko, gdy ukończyła ona 15 rok życia. Traktowana jest wówczas jako pracownik młodociany, aż do momentu ukończenia 18 roku życia. (art. 190 Kodeksu Pracy)
Pracownik młodociany może być zatrudniony:
- na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego,
- przy wykonywaniu prac lekkich na podstawie umowy o pracę/umowy zlecenia (po skończeniu 16 lat).
Warunkiem zatrudnienia młodocianego jest ukończenie przez niego co najmniej ośmioletniej szkoły podstawowej. (art. 191. § 1. 1 Kodeksu Pracy) W przypadku obywatela Ukrainy i sytuacji, która związana jest z konfliktem zbrojnym, jeżeli nie dysponuje on świadectwem ukończenia szkoły podstawowej, pracodawca może uznać spełnienie warunku ukończenie nauki na podstawie oświadczenia.
Do zatrudnienia pracownika młodocianego potrzebna jest również zgoda na zatrudnienie, którą powinien wyrazić opiekun prawny lub przedstawiciel ustawowy oraz wydane przez lekarza medycyny pracy świadectwo lekarskie, stwierdzające, że praca, którą będzie wykonywać, nie zagraża jego zdrowiu. (art. 191. § 1. 2 Kodeksu Pracy)
W przypadku zatrudnienia młodocianego na podstawie umowy cywilnoprawnej, pracodawca powinien stosować przepisy prawne takie same, jak w przypadku zatrudnienia młodocianego na umowę o pracę. (art. 200.1 § 1 Kodeksu Pracy)
Legalne zatrudnienie młodocianego obywatela Ukrainy
Zatrudniając niepełnoletniego obywatela Ukrainy należy pamiętać o konieczności stosowania przepisów dotyczących zatrudniania pracowników młodocianych oraz regulacji z zakresu legalnego zatrudniania cudzoziemców na terytorium Polski.
Zgodnie z przepisami można legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy, o ile przebywa on legalnie na terytorium Polski. Pracodawca może wówczas zalegalizować pracę składając powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, czyli informując powiatowy urząd pracy (właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby firmy) o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy. Należy to zrobić przez internet w ciągu 7 dni od daty podjęcia pracy przez młodocianego, wypełniając na portalu praca.gov.pl formularz: Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU).
Procedura ta powinna zostać zastosowana zarówno do obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z działami wojennymi na Ukrainie, jak i osób, które przebywały legalnie w Polsce na innej podstawie (na przykład zezwolenia na pobyt czasowy) przed wybuchem wojny. Dokumentem, który legalizuje pracę w tej sytuacji, nie może być np. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Natomiast jeżeli młodociany obywatel Ukrainy przebywa legalnie w Polsce i nie posiada statusu UKR, ale przebywa w Polsce legalnie, może zostać zatrudniony zarówno na podstawie powiadomienia, zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Jeżeli decyzja pobytowa została wydana po wybuchu wojny to pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy posiadającego zezwolenie na pobyt i pracę (zezwolenie jednolite), musi dokonać powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.
Stan prawny na dzień 1.10.2024
Autor: Sylwia Gąsowska
Źródła:
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Kodeks pracy
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00211
Wyjaśnienia MRPiPS dt. dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły
Wyjaśnienia przepisów GIP dt. zatrudnienia osoby młodocianej z Ukrainy
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Badania lekarskie pracowników młodocianych
15.01.2025
-
Czas pracy osoby młodocianej
06.12.2024