Wydawca treści
Zgoda przedstawiciela ustawowego na zatrudnienie osoby młodocianej
2025-04-02
By zatrudnić osobę młodocianą, należy spełnić szczególne warunki. Jednym z nich jest uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego na wykonywanie pracy. Z czego to wynika? Jakie formalności są z tym związane? O tym dowiesz się z tekstu.
Osoba, która nie uzyskała pełnoletności, posiada tylko częściową zdolność do czynności prawnych. Dlatego też do ważności czynności prawnej, jaką jest zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzania swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. (Kodeks cywilny art. 17)
Przedstawicielem ustawowym małoletniego mogą być rodzice (jeśli pozostaje pod ich władzą rodzicielską) lub opiekun prawny (na podstawie orzeczenia sądu).
Umowa zawarta przez osobę małoletnią bez zgody przedstawiciela ustawowego jest ważna tylko po jej potwierdzeniu przez tego przedstawiciela.
Zgoda przedstawiciela ustawowego (rodzica) na zatrudnienie młodocianego
Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Trzeba pamiętać, że do uzyskania pełnoletności o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W przypadku braku porozumienia między nimi – rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Do zawarcia umowy między pracodawcą a pracownikiem młodocianym wystarczy wiedza przedstawiciela ustawowego o zawartej umowie oraz brak jego sprzeciwu. Niezależnie od rodzaju umowy i jej charakteru zalecane jest jednak uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego na piśmie (art. 63 Kodeksu cywilnego).
Jeśli młodociany pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców i są oni zgodni w kwestii podjęcia przez niego pracy to wystarczy, że zgodę na zatrudnienie podpisze jeden z nich.
Treść zgody na zatrudnienie osoby młodocianej
Dokument będący wyrażeniem zgody na zatrudnienie osoby młodocianej przez przedstawiciela ustawowego powinien uwzględniać:
- dane przedstawiciela ustawowego: imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości,
- dane osoby nieletniej: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL;
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na pracę,
- dane zakładu pracy, w którym młodociany ma pracować,
- datę rozpoczęcia pracy i jej zakończenia,
- podpis przedstawiciela ustawowego.
Autor: Sylwia Gąsowska
Źródła:
https://prawna.eu/pismo/zgoda-rodzicow-na-prace-maloletniego-wzor-doc-pdf/
Interpretacja PIP dt. przepisów w zakresie zatrudniania młodocianych z dnia 18 marca 2025 r.
Kodeks cywilny
Kodeks rodzinno-opiekuńczy
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szczególna ochrona młodocianych
11.03.2025
-
Szkolenie BHP młodocianego
26.02.2025
-
Pozaszkolna forma nauki zawodu
21.01.2025