Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 korzyści ze spędzania wakacji w domu

2023-07-07

Nie załamuj się, jeśli nie stać cię na drogi wakacyjny wyjazd. Wakacje w domu nie muszą być nudne – wystarczy trochę chęci... i najbliższe osoby. Zobacz, dlaczego takie wakacje mogą być fajne i poznaj korzyści ze spędzania ich we własnej okolicy.

Cudze chwalicie...

Stare przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” wydaje się oklepane, ale naprawdę tak jest. Marzą ci się wakacje w tropikach, a możliwe, że nie wiesz, jakie fajne miejsca są wokół ciebie – w promieniu od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Może aquapark w sąsiedniej miejscowości? Piękny park krajobrazowy? Stare urokliwe miasteczko? Wpisz nazwę swojego rejonu w wyszukiwarkę internetową i dodaj hasło „atrakcje turystyczne” – na pewno w wynikach pojawi się coś godnego uwagi.

Do wspólnego poznawania okolicy zaproś znajomych. Możecie zorganizować wycieczkę rowerową połączoną z piknikiem lub wypad pod namiot. Oczywiście pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa

 

Najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku zebraliśmy w tekście Bezpieczne wakacje - o czym warto pamiętać? Warto przeczytać.

 

Czas na zaległości

W roku szkolnym absorbowała cię nauka, praktyki i zajęcia dodatkowe. Wakacje w domu to czas na odpoczynek i nadrabianie zaległości w czymś dużo przyjemniejszym. Fajne książki, filmy i seriale czekają. A może wolisz sport, na który brakowało ci czasu? Lub jakiś kurs, np. robienia makramy, gotowania albo nauki języka obcego? O to ostatnie możesz zadbać samodzielnie i za darmo – chociażby przy pomocy aplikacji do nauki języków obcych. Rozwijanie hobby bez kosztów jest możliwe także dzięki tutorialom z YouTube’a.

 

Zobacz, jakie książki na wakacje poleca Aga w tekście 5 książek na letnie dni.

 

A może praca?

Fajnym pomysłem na wykorzystanie wakacji w domu jest podjęcie pracy. Możesz poszukać czegoś na weekend lub na kilka godzin w tygodniu. Żeby znaleźć płatne zajęcie – wyjdź z inicjatywą. Weź CV w dłoń i ruszaj. Może pobliska restauracja potrzebuje kogoś do pomocy lub w sklepie szukają osoby do przeprowadzenia inwentaryzacji?

 

Ofert pracy na wakacje możesz poszukać w naszej wyszukiwarce. Zobacz też inne sposoby na szukanie pracy w tekście 3 sposoby na skuteczne szukanie pracy na wakacje.

 

Pamiętaj, że możesz pracować, jeśli masz ukończone 15 lat.

 

Warunki pracy osób młodocianych są ściśle określone. Przeczytaj w tekście Praca dla nieletnich – co warto wiedzieć? na co zwrócić uwagę, pracując jako osoba niepełnoletnia.

 

Daj coś od siebie

Więcej czasu wolnego latem to dobry moment, by dać coś od siebie innym. Możesz pomóc rodzicom w ich codziennych obowiązkach, choćby sprzątaniu. Nudy? Być może, ale wdzięczność bliskich i wspólnie spędzony czas na pozornie prozaicznych czynnościach mogą was zbliżyć. Rozejrzyj się w okolicy, czy ktoś z sąsiadów nie potrzebuje pomocy – np. przy zakupach czy koszeniu trawnika. A może pójdziesz dalej i pomyślisz o wolontariacie?

Wakacje to dobry moment, by zadbać o swoje najbliższe otoczenie – choćby „odgruzować” swój własny pokój, czyli solidnie go posprzątać.

 

Sprawdź, jak uporządkować pokój w tekście Jak „odgruzować” swój pokój – instrukcja krok po kroku.

 

Dbanie o relacje

Zapewne lubisz w wakacje przebywać z przyjaciółmi i nie trzeba cię przekonywać, że to świetny czas na pielęgnowanie relacji. Wiecie najlepiej, jakie wspólne aktywności sprawiają wam przyjemność. Możecie spróbować urozmaić ten czas wypadami na krótkie wycieczki (patrz punkt pierwszy).

Nie zapomnij też o rodzinie. Rodzice i rodzeństwo mogą się okazać niezłymi kompanami do grania w planszówki czy wspólne seanse filmowe. A może odwiedzić babcię i/lub dziadka? Starsze osoby łakną towarzystwa i zawsze cieszą się z odwiedzin wnuków.

 

Na koniec zerknij na tekst 10 planszówek, w które z przyjemnością zagrasz z rodziną. Może coś cię zainspiruje.

 

Życzymy fajnych wakacji – zwłaszcza tych spędzonych w domu.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron