Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jakie składki są odprowadzane za pracującego młodocianego?

2025-02-07

Za pracownika młodocianego pracodawca odprowadza obowiązkowe składki, podobnie jak za pracowników dorosłych. Jednak w przypadku osób młodocianych są pewne różnice w zakresie składek. Oto szczegóły.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorca, który zatrudnia osoby młodociane na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, ma obowiązek zgłosić je do ZUS-u w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy. Wypełnia w tym celu formularz ZUS ZUA, w którym zgłasza pracowników z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne jest przychód osiągnięty z tytułu umowy o pracę. Wysokość tych składek zależy od rodzaju zatrudnienia młodocianego oraz od etapu nauki. Warto pamiętać, że wysokość składek na ubezpieczenia może ulegać zmianom w zależności od aktualnych przepisów prawnych oraz od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego:

  • pierwszy rok nauki: podstawa wymiaru składek wynosi 8% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
  • drugi rok nauki: podstawa wymiaru składek wynosi 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
  • trzeci rok nauki: podstawa wymiaru składek wynosi 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

W przypadku młodocianych zatrudnionych w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy podstawa wymiaru składek wynosi 7% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

Ubezpieczenie emerytalne

Składki za ubezpieczenie emerytalne są finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Oznacza to, że pracodawca i pracownik wspólnie odprowadzają składkę. Składa się ona z części płaconej przez pracownika (9,76%) oraz części płaconej przez pracodawcę (9,76%).

 

Ubezpieczenie rentowe

Te również dzielone są pomiędzy pracownika (1,5%) i pracodawcę (6,5%). Razem składka rentowa wynosi 8%, z czego 1,5% płaci młodociany, a 6,5% pracodawca.

 

Ubezpieczenie wypadkowe

Składka na ubezpieczenie wypadkowe zależy od rodzaju pracy i ryzyka zawodowego. Jest to składka opłacana wyłącznie przez pracodawcę, a jej wysokość wynosi od 1,67% do 3,33% wynagrodzenia.

 

Ubezpieczenie chorobowe

Młodociani pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Dzięki temu w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby mogą korzystać ze świadczeń. Podobnie jak w przypadku pozostałych pracowników pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Wysokość świadczenia wynosi 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

 

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Pracodawca, który nalicza pracownikowi młodocianemu składkę zdrowotną musi mieć na uwadze art. 83 ust. 2a i 2b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Składka zdrowotna, podobnie jak pozostałe, obowiązuje od momentu zawarcia umowy o pracę.

 

Składki na Fundusz Pracy

Jeśli miesięczne wynagrodzenie pracownika młodocianego jest niższe niż płaca minimalna, pracodawca nie musi opłacać składki na Fundusz Pracy.

 

Prace lekkie

W przypadku umowy o pracę o wykonywanie prac lekkich, nie ma odrębnych zasad, które określają obowiązek opłacania składek. Wobec tego są one naliczane według standardowych przepisów.

 

Zatrudniając młodocianego pracodawca ma obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących składek. 

 

Więcej na temat obowiązków pracodawcy, który zatrudnia pracownika młodocianego przeczytasz w tekście: Jakie obowiązki ma pracodawca, który zatrudnia pracownika młodocianego?

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-mlodociani-pracownicy-a-skladki-zus

https://wskazniki.gofin.pl/8,113,1,wysokosc-wynagrodzenia-i-skladek-pracownikow-mlodocianych.html

http://www.skladkazus.pl/artykul,18408,ubezpieczenia-i-skladki-zus-za-pracownika-mlodocianego.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron