Wydawca treści
O czym pamiętać przy sporządzaniu umowy o przygotowanie zawodowe z młodocianym?
2025-03-27
Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracownika młodocianego w ramach przygotowania zawodowego, muszą pamiętać o kilku kwestiach formalnych podczas zawierania umowy. Z tego tekstu dowiesz się o tym więcej.
Pracodawca, który chce zatrudnić młodocianego, powinien sporządzić na piśmie umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, która powinna określać:
- rodzaj przygotowania zawodowego (z określeniem, czy jest to nauka zawodu czy przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
- czas trwania przygotowania zawodowego,
- miejsce, w którym będzie się odbywać praca,
- wysokość wynagrodzenia,
- sposób dokształcania teoretycznego.
Podczas sporządzania umowy o pracę z młodocianym pracodawca powinien pamiętać o kliku ważnych kwestiach.
Rodzaj umowy
Do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Zatem jako pracodawca, który zatrudnia pracownika młodocianego, powinieneś podpisać z nim umowę o pracę na czas nieokreślony.
Zabroniona jest co do zasady możliwość zawierania z młodocianymi, który są zatrudniani w celu przygotowania zawodowego w ramach, innych rodzajów umów o pracę, tj. na okres próbny, na czas określony.
Zasady rozwiązania umowy z młodocianym znajdziesz w artykule: Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym
Kto z kim podpisuje umowę?
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego podpisuje pracodawca z młodocianym. W sytuacji, gdy opiekun prawny lub rodzic stwierdzi, że nawiązanie tego stosunku pracy będzie szkodzić dobru młodocianego, może - za zezwoleniem sądu opiekuńczego - rozwiązać umowę.
Szczegółowe informacje dt. dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy z młodocianym znajdziesz w artykule Jakie dokumenty są wymagane przy zatrudnieniu młodocianego?
Pozostałe kwestie
Pracodawca nie może zamieszczać w umowie z młodocianym klauzuli zobowiązującej pracownika do przepracowania określonego okresu po ukończeniu przygotowania zawodowego i do zwrotu kosztów tego przygotowania w przypadku rozwiązania przez młodocianego umowy przed upływem tego okresu.
Możliwe jedynie jest wprowadzenie do umowy z młodocianym postanowień, które dadzą mu bardziej korzystne warunki zatrudnienia niż przewidują to przepisy oraz także dodanie dodatkowych informacji, których Kodeks Pracy nie przewiduje, np. dodatkowego ubezpieczenia na koszt pracodawcy.
Autor: Sylwia Gąsowska
Źródło:
https://www.pip.gov.pl/dla-pracownikow/porady-prawne/zatrudnianie-pracownikow-mlodocianych
Kodeks pracy
Ochrona pracy dzieci i młodocianych – Prezentacja PIP
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szczególna ochrona młodocianych
11.03.2025
-
Szkolenie BHP młodocianego
26.02.2025
-
Pozaszkolna forma nauki zawodu
21.01.2025
-
Badania lekarskie pracowników młodocianych
15.01.2025