Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wolontariat – popularny sposób na zdobycie doświadczenia i kwalifikacji

2022-03-15

Dzięki pracy na rzecz innych ludzi potrafimy docenić bardziej to, co już mamy. Jest to też duża szansa na wykorzystanie swoich umiejętności w dobrym celu.

Wolontariat w Polsce jest nagłośniony przez takie organizacje jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas czy Czerwony Krzyż. Organizacje te przyciągają do siebie coraz więcej wolontariuszy każdego roku, organizując akcje charytatywne.Wolontariat jest coraz bardziej popularny nie tylko ze względów charytatywnych. Od jakiegoś czasu spełnia również formę szansy na rozwój osobisty.

 

Gdzie zacząć przygodę z wolontariatem?

Wiele organizacji oraz firm bardzo chętnie przyjmuje wolontariuszy do pomocy. Dodatkowa i darmowa pomoc to dla pracodawców duże odciążenie, a dla wolontariusza pole do popisu. Jeżeli potrafimy zaangażować się w swoje działania, możemy dostać wiele przestrzeni na ich realizację.  Obecnie dużo organizacji oraz firm regularnie prowadzi nabór na wolontariuszy, mając dla nich już przygotowane programy wolontariatu oraz harmonogramy dnia. Każdy podmiot przyjmujący do siebie wolontariusza na dłużej niż 30 dni ma obowiązek podpisania porozumienia o współpracy z wolontariuszem. Podpisując porozumienie, mamy szansę później przedstawić swoje doświadczenia pracodawcy w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Wolontariat europejski

Są to projekty organizowane w ramach programu ERASMUS + (w poprzednich latach Program Młodzież oraz Młodzież w działaniu). Polega on na pracy jako wolontariusz w wybranym przez siebie projekcie tematycznym za granicą. Wolontariusz jest reprezentowany przez organizację wysyłającą, która kontaktuje się w jego imieniu z organizacją goszczącą za granicą. Projekt może trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy. Przedział wiekowy wolontariuszy to 17 – 30 lat. Wolontariusz ma zapewniony przejazd, lokum, wyżywienie oraz kieszonkowe. Dodatkowo na miejscu może skorzystać z kursu językowego.

Projekt może polegać na np. pracy z dziećmi w przedszkolu lub świetlicy. Jeżeli ktoś woli pracę ze zwierzętami, jest wiele projektów związanych z pracą w schroniskach lub stadninach koni. Osoby z umiejętnościami organizacyjnymi mogą się skusić na projekt przy organizacji festynów, koncertów lub warsztatów. Spełniając swoje ambicje, poznając inną kulturę oraz ucząc się języka obcego, można zobaczyć wiele nowych miejsc oraz poznać wielu nowych ludzi. Wolontariat europejski jest szansą dla młodych ludzi na jednoczesne usamodzielnienie się oraz niezapomnianą przygodę. Aby wyjechać, nie trzeba znać języka obcego ani mieć konkretnych umiejętności. Taka forma wolontariatu jest atrakcyjniejsza dla osób, które są przygotowane na dużo pozytywnych emocji.

 

Pomoc innym i poznanie siebie

Każda forma wolontariatu jest dobrym sposobem, aby wyjść z domu i wyrobić w sobie nowe umiejętności oraz odkryć kreatywność. Nie zawsze jesteśmy w stanie od razu określić nasze predyspozycje. Ważne abyśmy próbowali znaleźć  miejsce do rozwijania swoich kompetencji aż do skutku. Wśród tak wielu możliwości oraz form wolontariatu trzeba tylko uświadomić sobie, gdzie chcemy zacząć nasze szukanie celu. Będzie to miało wpływ na naszą dalszą karierę zawodową i całe życie.

Wolontariat pozwala zatrzymać się na moment i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Nie czując presji i trochę nieświadomie, uczymy się, od razu praktykując. Zdobywamy nowe umiejętności oraz wiedzę nieformalnie, czyli poprzez doświadczenie.

 

Autor: Joanna Laskowska, pośrednik pracy-stażysta w MBP Częstochowa
Źródło: www.erasmusplus.org.pl/mlodziez/akcja-1