Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zasady przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy

Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników stanowi kluczowy element procesu edukacyjnego, którego celem jest nabycie przez nich odpowiednich umiejętności zawodowych. W Polsce może ono odbywać się w dwóch podstawowych formach: przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub nauki zawodu. W poniższym tekście omówimy zasady dotyczące przyuczenia.

przyuczenie-pracodawca-1160.jpg

Cel

Główny cel przyuczenia do wykonywania określonej pracy to przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika. Forma ta przeznaczona jest dla młodzieży uczęszczającej do VII lub VIII klasy szkoły podstawowej.

Osoby, które osiągną pełnoletność przed ukończeniem przyuczenia, kończą je na warunkach określonych dla młodocianych.

 

Czas trwania

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy. Warto zaznaczyć, że czas ten ustala pracodawca lub rzemieślnik, w zależności od specyfiki pracy oraz potrzeb. Okres przyuczenia w odniesieniu do młodocianych uczestników OHP może zostać przedłużony do czasu ukończenia przez nich szkoły podstawowej i trwać łącznie do 22 miesięcy.

Natomiast w przypadku negatywnego wyniku egzaminu końcowego możliwe jest przedłużenie okresu przyuczenia o maksymalnie 3 miesiące. Decyzję podejmuje pracodawca lub izba rzemieślnicza (w odniesieniu do pracodawcy rzemieślnika).

 

Zasady wynagradzania

Młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 7% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Aktualne stawki można sprawdzić na stronie: https://dokariery.pl/aktualne-wskazniki.

 

Egzamin końcowy

Po zakończeniu okresu przyuczenia młodociany pracownik przystępuje do egzaminu sprawdzającego.  Jeśli młodociany zatrudniony jest u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, zdaje egzamin bezpośrednio u pracodawcy. Natomiast jeśli młodociany zatrudniony jest u pracodawcy rzemieślnika, egzamin odbywa się przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego wydawane jest zaświadczenie stwierdzające nabycie umiejętności do wykonywania prac, których dotyczyło przyuczenie. W zaświadczeniu podaje się informacje określające rodzaj przyuczenia, czas jego trwania i uzyskaną ocenę.

Jeśli młodociany po ukończeniu przyuczenia z wynikiem pozytywnym podejmie naukę zawodu, która obejmuje także zakres przyuczenia do wykonywania określonej pracy, to okres przyuczenia zalicza się w tym przypadku do okresu praktycznej nauki zawodu.

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy umożliwia młodocianym pracownikom zdobycie praktycznych umiejętności. Mogą one zostać wykorzystane zarówno w pracy, jak i w dalszym kształceniu zawodowym.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródło:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania

Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 września 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania


Widok zawartości stron Widok zawartości stron