Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„Ogarnij się” – sposób na życie młodych ludzi?

2022-06-16

„Ogarnij się” – ciągle słychać wśród rozmów młodzieży. Czy traktowane jest to jako zarządzanie życiem i czasem?

Zarządzanie czasem jest niezwykle przydatną umiejętnością. Nie tylko w pracy i szkole, ale także w życiu codziennym. Dzięki planowaniu i organizacji nie dopuszczamy do marnowania kolejnych dni i tygodni. Mamy więcej czasu na realizowanie pasji czy dokształcanie się.

„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić” – mawiał Albert Einstein. Warto zatem planować dni, tworzyć listy zadań i obowiązków, które ułatwią nam organizowanie czasu. Pozwolą „ogarnąć” całość zadań. Jednakże podczas planowania nie należy zakładać, że wszystko zrealizujemy zgodnie z planem. Często coś „wyskoczy”, przesunie się. Plan ma nas ukierunkować na realizację codziennych zadań.

Wielu młodych ludzi narzeka, że szkoła wywiera na nich presję, co utrudnia im efektywną naukę. Poprzez natłok dodatkowych zajęć nie mają czasu dla siebie i znajomych. A przecież wystarczy się „ogarnąć”, dobrze zaplanować i zorganizować czas. Zrobić listę konkretnych zadań do wykonania. Dzięki planowaniu tygodnia możemy kolejno realizować obowiązki i przygotowywać się do nowych. Nauczyć się na klasówkę, posprzątać, znaleźć czas na zajęcia dodatkowe i spotkania ze znajomymi.

Dla dzisiejszej młodzieży ważne jest, aby „radzić sobie w życiu”, czyli „ogarniać" – jakoś układać sobie życie, zaliczać sprawdziany itp. Mało którzy potrafią zarządzać swoim życiem świadomie. Aby tego dokonać młodzi ludzie powinni wziąć odpowiedzialność za swoje życie i wybory. Uświadomić sobie, kim chcą być i w jakim kierunku chcą podążać, określić priorytety. „Ogarnianie się” zatem to za mało.

Mówi się, że im więcej mamy zajęć, tym więcej czasu. Widać to na przykładzie osób, które uprawiają sport czy uczęszczają na dodatkowe zajęcia: angielski, naukę tańca. Muszą sobie tak zorganizować czas, aby wszystkiemu podołać: nauce, obowiązkom, treningom. Mają zaplanowany dzień, nawet cały tydzień. Dzięki właściwemu zarządzaniu znajdują czas na wszystko, inwestują w swój rozwój, przez co stają się atrakcyjni na rynku pracy.

Planowanie i zarządzanie czasem pozwala młodzieży na efektywną naukę, dążenie do wyznaczonych celów, ale także pomaga rozwijać pasje i zainteresowania, co ułatwia start w dorosłość. Umiejętność planowania i zarządzania czasem, zamiast „ogarniania się”, przydatne jest zarówno na studiach, jak i w pracy. Zwiększa efektywność podejmowanych zadań. Dlatego należy uczyć młodych ludzi obowiązkowości i planowania czasu, by w przyszłości mogli świadomie zarządzać swoim życiem i odnosić sukcesy.

Autor: Magdalena Pałka

Źródło:

  1. Dwutygodnik młodzieżowy COGITO Nr 24 z dn. 22 XII 2015- 6 I 2016
  2. Dwutygodnik młodzieżowy COGITO Nr 2 z dn. 21 I 2016 – 3 II 2016