Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Depresja wśród nastolatków

2022-02-23

Obecnie depresja jest jedną z najczęstszych chorób wśród nastolatków. Z chorobą depresyjną walczy cztery procent młodzieży, a objawy depresyjne ma co piąty nastolatek i liczba ta zwiększa się w ogromnym tempie od 2016 r.

Objawy nieoczywiste

Depresja u nastolatków jest problemem tak samo poważnym, jak depresja dorosłych, choć objawy bywają niecharakterystyczne. Zwykle z depresją kojarzymy smutek, przygnębienie czy apatię, ale u młodzieży te „oczywiste” objawy mogą wystąpić w niewielkim nasileniu albo wcale. U nastolatków objawy depresji są dość często mylone z buntem młodzieńczym, będącym naturalnym etapem procesu dojrzewania, jednak jeśli ten bunt trwa dłuższy czas, dorosłym powinno zapalić się czerwone światełko.

Na co zwrócić uwagę?

Zachowania, które powinny nas zaniepokoić wśród nastolatków, to m.in.:

  • chwiejność nastroju,
  • obniżony nastrój,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały przyjemność,
  • pogorszenie zdolności intelektualnych,
  • problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze wyniki w nauce,
  • zmiana apetytu,
  • zbyt mało bądź zbyt dużo snu,
  • skargi na nudę,
  • krytycyzm wobec siebie, autoagresja, okaleczanie się,
  • zainteresowanie tematyką śmierci czy samobójstwem.

Choroba ukrywa się czasem pod maską dolegliwości fizycznych, jak bóle głowy czy brzucha. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele powinni zwracać uwagą na każdą zmianę w zachowaniu nastolatka.

Stan osamotnienia ujawnia się poprzez agresję, ucieczkę w narkotyki czy dopalacze, uzależnienie od komputerów i telefonów, która skutkuje coraz większym izolowaniem się od innych ludzi. Bunt czy samookaleczenie jest dość częstym wołaniem o pomoc, zwróceniem uwagi „Patrzcie, ja tutaj jestem i potrzebuję waszej pomocy”.

Przyczyny

Nastoletnia depresja jest przede wszystkim wynikiem niedostrzegania samotności młodego człowieka. Przyczyną może być również stres związany z dużą ilością nauki, prześladowaniem, zastraszaniem przez rówieśników czy brakiem akceptacji.

W dzisiejszych czasach na młodych ludzi wywierana jest bardzo duża presja ze strony rodziców, szkoły czy rówieśników. Już od najmłodszych lat bierzemy udział w tak zwanym wyścigu szczurów. Wszyscy mają być najlepsi i nie ma miejsca na przeciętność. Osamotnienie nastolatków w dzisiejszych czasach jest ogromne. Rodzice nie mają dość często czasu dla swoich dzieci, spełniają ich wszystkie potrzeby materialne, ale nie spełniają ich najważniejszych potrzeb: zrozumienia, zaufania czy miłości. Więzi rodzinne czy przyjaźnie zastępuje się więzami wirtualnymi, które są zbyt kruche, by dać wsparcie w tak trudnym okresie dojrzewania nastolatków.

Wsparcie

Dzisiejsi nastolatkowie są świetnie rozwinięci intelektualnie, ale bardzo mało odporni psychicznie. Pozwólmy nastolatkom zdobywać doświadczenie życiowe oraz siłę psychiczną i nie zapominajmy o potrzebnym im wsparciu i miłości. Nie pozostawiajmy dzieci samym sobie, bo większość z nich może sobie nie poradzić bez naszego wsparcia.

Uwaga!

Depresję można wyleczyć. Podstawową metodą leczenia depresji u nastolatków jest psychoterapia. W większości przypadków potrzebne jest zaangażowanie w nią rodziców. Wielu tragediom można zapobiec, wystarczy poświęcić dzieciom więcej uwagi. Poznajmy ich oczekiwania, kłopoty czy marzenia i pamiętajmy, że sprawy, które nam wydają się nieważne, dla dziecka mogą być wielkim problemem.

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy z nas jest pochłonięty swoimi sprawami, zwracajmy uwagę na młodych ludzi. Może są wśród nas osoby, które czekają na jeden mały gest, dobre słowo czy choćby uśmiech.

Informacja ze strony www.forumprzeciwdepresji.pl: „Jeśli podejrzewasz u siebie lub twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z tobą coś poważniejszego, niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj ze specjalistą. Zadzwoń: tel. 22 594 91 00 (czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17 – 19)".

Autor: Katarzyna Mieńko, doradca zawodowy-stażysta, CEiPM OHP w Białej Podlaskiej

Źródła:

https://apteline.pl/artykuly/depresja-u-nastolatkow-czy-mozemy-jej-zapobiegac/

https://www.radiokrakow.pl/audycje/lustro-50458/depresja-u-dzieci-i-modziezy/