Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Inspirujące podcasty i książki dla rodziców nastolatków

Wychowywanie nastolatków może być wyzwaniem, ale również fascynującą przygodą. Kluczowe jest zrozumienie ich potrzeb, emocji i sposobu myślenia. Na szczęście istnieje wiele inspirujących książek i podcastów, które mogą pomóc.

inspirujace-podcasty_1160.png

Oto kilka rekomendacji, które mogą okazać się cenne dla rodziców nastolatków.

 

Podcasty

Świat z perspektywy nastolatka, Aleksandra Brzezińska

Psycholog, psychoterapeuta Aleksandra Brzezińska w swoim wykładzie mówi o tym, z jakimi wyzwaniami rozwojowymi zmagają się nastolatkowie. Wyjaśnia także jak wygląda rzeczywistość z ich perspektywy.

 

 

Bunt nastolatka, czyli ważny i konieczny kryzys rozwojowy, dr Konrad Piotrowski, Michalina Mruczyk

Dr Konrad Piotrowski i Michalina Mruczyk rozmawiają o buncie nastolatka. Odpowiadają między innymi na pytania o to, jak rozpoznać ten czas, dlaczego jest istotny z perspektywy rozwoju i jak pomóc sobie i nastolatkowi przetrwać ten czas.

 

 

Co się dzieje w głowie mojego nastolatka?, dr Radosław Kaczan, Tomasz Kuźmicz

Dr Radosław Kaczan i Tomasz Kuźmic rozmawiają o tym, co niepokoi nastolatka i co na ten temat mówi psychologia rozwoju. Odpowiadają między innymi na pytania: Jak kształtować odporność młodego człowieka?, Jak rozpoznawać jego problemy i reagować np. na dotykającą go przemoc?

 

 

Podcast #stopFOMO: Nastolatki

Warta odsłuchania rozmowa z maturzystami, którzy mówią o FOMO, hobby, korzystaniu z technologii.

Podcast możesz odsłuchać na stronie: https://fomo.wdib.uw.edu.pl/podcast.

 

Książki

Sekretne życie mózgu nastolatka, Sarah Jayne Blakemore

Sarah-Jayne Blakemore to profesor, która zasłynęła jako autorka badań nad mózgami młodzieży w okresie dojrzewania. Niestabilność emocjonalna nastolatków wpływa na codzienne funkcjonowanie młodych ludzi. Autorka wskazuje, na jakie problemy wychowawcze napotykają rodzice i szuka ich genezy. Łączy je ponadto z funkcjonowaniem mózgu w okresie dojrzewania. To pozycja obowiązkowa dla rodziców, którzy chcą zrozumieć swoje nastoletnie dzieci.

 

Szkoła w czasach AI. Jak przygotować dzieci na wyzwania jutra, Jowita Michalska

Młodzi ludzie muszą rozwijać umiejętności przyszłości, aby umieć odnaleźć się w świecie, który bardzo szybko się zmienia. Pociąga to za sobą konieczność innego podejścia do edukacji i przygotowywania młodzieży do radzenia sobie  z wyzwaniami. Autorka przybliża w tej publikacji między innymi tematy związane z koncepcjami przyszłości, które powinno się opanować w dobie rozwoju AI. Książka ta to przewodnik zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli zainteresowanych edukacją i rozwojem dzieci i młodzieży.

 

Nastolatki zdolne, ale rozkojarzone, Dawson Peg, Richard Guare, Colin Guare

Kreatywne, bystre, ale przy tym rozkojarzone, spóźniające się, nie umiejące utrzymać porządku w pokoju… Pewnie niejeden rodzic mógłby powiedzieć to o swoim nastoletnim dziecku. Jak to zmienić? Pomocne mogą okazać się metody kształtowania i umacniania u nastolatków tych umiejętności, które pozwolą im być ludźmi świadomymi swoich słabych i mocnych stron. Zawarte w publikacji przykłady to dodatkowy atut.

 

Daj przestrzeń i bądź blisko. Mindfulness dla rodziców i ich nastolatków, Eline Snel

Mindfulness to trening uważności, z którego warto korzystać przede wszystkim, aby poradzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Mindfulness może okazać się przydatny rodzicom w kontaktach z nastoletnimi dziećmi. Natomiast nastolatkom pomoże w wyciszeniu i radzeniu sobie ze stresem. Do książki dołączone są także nagrania z ćwiczeniami dla rodziców i młodzieży.

 

Dobrego słuchania i owocnej lektury!

 

Zestawienie przygotowała: Agnieszka Banasik

Źródło: na podstawie opisów wydawców