Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Trzy książki, które pomogą rodzicom zrozumieć nastolatka

2022-07-21

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Pewnie nie jeden z rodziców powtórzył to powiedzenie. Okres dojrzewania nie jest łatwy ani dla rodziców, ani dla dzieci. Czy jednak naprawdę tak musi być? Czy z nastolatkiem można się dogadać?

Aby zrozumieć nastolatka trzeba uświadomić sobie, co dzieje się w jego organizmie i psychice. Pomocne mogą okazać się książki skierowane do rodziców. Dziś proponujemy trzy takie poradniki.

 

Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców, Megan Lovegrove, Louise Bedwell

Jak wygląda świat z perspektywy nastolatka? Jak zniwelować różnice, które utrudniają komunikację? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce „Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców”. W poradniku podjęto wiele ważnych tematów m.in. komunikacja z nastolatkiem, używki, problemy i konflikty z rówieśnikami, agresja ze strony kolegów, szkolny stres, związki nastolatków. Warto, żeby po tę książkę sięgnęli rodzice, którzy nie wiedzą lub mają wątpliwości, jak rozmawiać o trudnych tematach z nastolatkami.

 

Burza w mózgu nastolatka, Daniel J. Siegel

W książce „Burza w mózgu nastolatka” neuropsycholog Daniel Siegel rozprawia się z mitami na temat dorastania.  Twierdzi, że okres między 12 a 24 rokiem życia decyduje o tym, kim człowiek stanie się w przyszłości. To książka, po którą sięgnąć mogą zarówno rodzice, jak i nastolatki. Pierwszym może pomóc w zrozumieniu swoich dzieci, a drugim wyjaśnić zmiany zachodzące w okresie dojrzewania w ich mózgach. Dodatkowym atutem książki są ciekawe ćwiczenie i przykłady.

 

Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?, Jesper Juul

Jesper Juul  twierdzi, że w wieku 14 lat kończy się wychowanie. Rodzice nadal są potrzebni dorastającemu dziecku. Jednak na tym etapie oczekuje on od nich przede wszystkim poczucia, że akceptują go takim, jakim jest.  Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest zbiorem porad i poglądów autora na wychowanie nastolatków. Druga natomiast to studium przypadków. „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”  to naprawdę wartościowa książka dla rodziców.

 

Autor: Agnieszka Banasik